jaderná energie - Stavba druhého bloku americké jaderné elektrárny Watts Bar, která 20 let stála nedokončená, bude pokračovat - Nové bloky ve světě (800px Watts Bar Nuclear Generating Station) 1
První blok elektrárny ve Watts Bar byl dokončen v roce 1996 a používá tlakovodní reaktor společnosti Westinghouse, zajímavostí je, že produkuje tritium pro vojenské účely Zdroj: en.wikipedia.org

Stavba bloku 2 elektrárny, která leží na východě amerického státu Tennessee, se nezastaví. Investor a budoucí provozovatel  – Tennessee Valley Authority (TVA) totiž schválil přepracovaný rozpočet projektu. Datum očekávaného dokončení se ale posunulo až na rok 2015.

Stavba Watts Bar 2 začala už v roce 1973, ale byla zastavena v roce 1985, kdy byl blok dokončen asi z 55%. TVA se v roce 2007 rozhodlo stavbu obnovit, očekávané náklady byly 2,5 miliard dolarů a blok měl být dokončen pod vedením společnosti Bechtel v roce 2012. TVA ale v roce 2011 opět převzala dohled nad stavbou a stanovila nový termíndokončení – rok 2013.

Do letošního února bylo dokončeno asi 81% všech prací, instalace elektrických součásntí dokonce předběhla plan. Naopak instalace mechanických částí za plánem pokulhává.

Zpracování nového rozpočtu celého projektu bylo oznámeno po sedmiměsíční hloubkové kontrole a změně vedení. Podle nových propočtů to znamená další 1,5 miliardy dolarů navíc, náklady na dostavbu jsou tedy teď odhadovány na 4,2 miliardy dolarů a termín dokončení se posunul na rok 2015. Důležité ale je, že TVA schváila pokračování stavby s tímto rozpočtem.

“TVA očekává, že Watts 2 bude jednou z nejspolehlivějších a ekonomicky nejrentabilnějších elektráren 21. století,” řekl před dozorčí radou prezident TVA. “Dokončení nám pomůže dosáhnout vyváženého energetického mixu a produkce energie bez emisí.”

Rada navíc schválila desetiletý kontrakt v hodnotě 298 milionů dolarů na stavbu suchého uložiště jaderného odpadu ve Watts Bar a dalších uložišť v elektrárnách Sequoyah a Browns Ferry, které patří TVA.

TVA take plánuje dokončit rozestavěný reactor Bellefonte 1 v Alabamě. Podle vedení ale dostavba nezačne, dokud nebude Watts Bar 2 naplněn palivem a připraven ke spuštění. Změna plánu dokončení Watts Bar tedy ovlivní i začátek prací v Bellefonte. V souvislosti s tím minulý týden TVA oznámila, že snížila počet firem, které pracují na projektu Bellefonte.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

2 Comments

    Ve druhém odstavci v 5. řádce je asi chyba: 2,5 billionů dolarů je nereálná částka (40x vetší než státní rozpočet ČR). Pokud by tato cena byla reálná, tak by Westinghause nebojoval za zakázku dostavby temelína, ale stavěl by v Americe.

      Dobrý den, děkuji za reakci, je to samozřejmě v miliardách, chyba přepisu. Admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..