jaderná energie - Rosatom míří do Británie. Rusové chtějí stavět reaktory místo RWE a E.ON - Nové bloky ve světě (wylfa npp) 1
Jaderná elektrárna Wylfa na ostrově Anglesey, kterou v letech 2012 až 2014 čeká uzavření. Měl ji nahradit německý projekt. Zdroj: France24.com

Pouhý den poté, co německé energetické společnosti RWE a E.ON ohlásily odchod ze společného podniku na výstavbu jaderných elektráren v Británii, se o jejich místo přihlásil ruský Rosatom. Jako první zprávu přinesl v pátek deník Times, podle něhož má ruská státní korporace zájem o vstup do projektu Horizon, v jehož rámci měly být podle původních plánů vybudovány reaktory v hodnotě 24 mld. USD.

Německé koncerny hodlaly nové jaderné elektrárny o celkovém výkonu 6 GW vystavět na velšském ostrově Anglesey a nedaleko města Bristol v jihozápadní Anglii. Získávání finančních prostředků na projekty však zkomplikovala světová finanční krize. Podle agentury Reuters navíc firmy měly obavy, že náklady na britské projekty by mohly být vyšší, než se plánovalo.

Velká Británie jádru vděčí za asi pětinu celkové produkce elektřiny v zemi. Tuto produkci zajišťuje desítka jaderných elektráren, z nichž však má být v příští dekádě odpojena celá polovina. Jen letos budou vypnuty dva reaktory. Nové elektrárny měly nahradit vyřazené kapacity a také zvýšit podíl „čistých“ zdrojů v energetickém mixu země.

Podle konzervativního listu by bylo jakékoliv zapojení Rosatomu do upadajícího britského jaderného průmyslu kontroverzní a politicky extrémně citlivou záležitostí. „Skupina, jejíž kořeny sahají do sovětské éry a černobylské jaderné katastrofy, najala poradenskou společnost KPMG, aby pro ni vyhodnotila investiční příležitosti,“ píší Times. V situaci, kdy ostatní elektrárenské společnosti v Evropě nemají prostředky, prý ale britský kabinet možná nebude schopen odmítnout nabídku významné investice z Ruska.

Britští experti podotýkají, že ambice Rostamu by mohly narazit kvůli odlišnému přístupu britských regulátorů k zabezpečení reaktorů. Ten prý půjde těžko srovnat s ruským konstrukčním designem. Podle Simona Harrisona z konzultantské firmy Mott MacDonald by navíc ruské angažmá v Británii zvýšilo obavy tamní veřejnosti ohledně bezpečnosti jaderné energie, i když by byly neoprávněné. „Nejnovější ruské plány mají dobrý standard a jsou používány, nebo se o nich uvažuje v mnoha jiných zemích,“ uvedl Harrison. Atomstrojexport, dceřiná struktura Rosatomu, soutěží v tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín v Česku.

Rusové jsou si úskalí investování na britských ostrovech vědomi. Rosatom hodlá za nedlouho vypsat konkurz na PR firmu, která se má starat o image skupiny v zahraničí.

Zdroje ze státní korporace, s nimiž hovořil redaktor ruského deníku Kommersant, zájem skupiny o britský trh potvrzují s tím, že rozhodnutí o účasti či neúčasti bude záviset na podmínkách prodeje podílů RWE a E.ON. Dodávají, že si Rosatom na analýzu investičních příležitostí skutečně objednal studie od „velké čtyřky“ poradenských společností, avšak že rozbor britského trhu nedostala na starost KPMG.

Hlavním rizikem investičního rozhodnutí je podle neoficiálních informací nejistota ohledně dlouhodobých garancí návratnosti investicí, což bylo i důvodem odchodu německých společností a mimo jiné trápí i management domácího ČEZu. Mechanismus návratnosti bude totiž záviset na konečné podobě reformy britské energetiky, kterou bude v květnu projednávat parlament. Současný model FiT CfD, schválený ministerstvem pro energetiku a změny klimatu, počítá s uzavřením kontraktu s fixním tarifem, který bude porovnáván s tržní cenou elektřiny. Jestliže cena klesne pod tarif, stát doplatí rozdíl operátorovi reaktoru. Pokud tržní cena tarif převýší, vrací operátor rozdíl státu. Fixní výkupní cenu se od české vlády snaží zajistit i vedení ČEZu. Na přesné určení tarifu nyní čeká i francouzská EdF, která hodlá v Británii postavit jadernou elektrárnu za 16 mld. USD.

Zdroj: Patria.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..