jaderná energie - Rakousko připravuje zákon o certifikátech původu elektřiny, dovoz z jádra skončí - Ve světě (zakaz rakousko) 1
Rakousko je jednou z nejvíc protijaderných zemí v Evropě.

Poznámky, že Rakousko si atomovou elektrárnu nepostaví, ale raději si „jadernou elektřinu“ doveze, ztrácí vtip. Dovozy tohoto typu končí.

Českým projaderným energetikům kazí úsměv připravované rakouské certifikáty, které mají odhalit každý pokus o prodej „jaderné elektřiny“. Pomocí certifikátu výrobce zaručí, z jakého zdroje dovážená elektřina pochází.

Čeští energetičtí analytici se mohou přetrhnout, aby demonstrovali, že rozlišit „jadernou“ a „nejadernou“ elektřinu je nesmysl nebo demagogie. Rakušanům to však nečiní žádné potíže, protože na řešení se počátkem tohoto týdne úplně všichni shodli. A to jak vláda a energetické firmy, včetně distributorů, tak nevládní organizace.

Nikdo nechce třídit elektrony

Pokoušet se třídit elektrony by bylo proti fyzice a zdravému rozumu. Přesto se čeští kritici rakouského postupu právě na tomhle točí, jako by na tom nějak záleželo. Žádný elektron na světě na sobě nenese značku „Made in…“. Nákup elektřiny přece probíhá účetně, a tak Rakušané nakoupí jen tu energii, která bude mít certifikát, že je vyrobena z nejaderných zdrojů. Obchodníci s elektřinou již dnes stejným způsobem podle zákona certifikují původ elektřiny z obnovitelných zdrojů, jde tedy o osvědčené a funkční řešení.

V Rakousku bude označování původu veškeré elektřiny právně závazné. „Jaderná elektřina“ ovšem nebude zakázána, a Rakousko věří, že pravidla EU o volném obchodu tím pádem nebudou narušena, a Rakousko se tak nevystaví evropským sankcím. Kdo z Rakušanů by elektřinu se štítkem „jaderná“ asi kupoval? V naší sousední spolkové zemi platí všeobecný konsensus o nevhodnosti využívání radioaktivních zdrojů, proto se dodavatelé energie zavázali, že pro zásobování koncových zákazníků nebudou „jadernou elektřinu“ vůbec nabízet.

Není to žádná vzdálená utopie, dodávky necertifikované energie v domácnostech skončí už v tomto roce a od 1. ledna 2013 se začne prodávat po novu. V průmyslu, kde se uzavírají dlouhodobé kontrakty, bude muset tento způsob nákupu začít později. Ustanoveno je datum 1. ledna 2015.

Distribuce proudu neznámého původu bude v Rakousku zcela zakázána. Podle ohlasů z Česka prý požadavek deklarování původu ohrozí burzovní obchody s elektřinou. Toho se ovšem netřeba bát. Bude-li chtít někdo Rakušanům na burze prodat větší množství elektřiny, však on si s tou deklarací původu nějak poradí.

České dopady

Ze zpráv rakouského regulačního úřadu E-Control vyplývá, že Rakousko loni dovezlo z Česka 10 terawatthodin elektrické energie. Tím ovšem bezpečně obsadilo první místo na žebříčku českého vývozu. Vždyť je to víc než sedmina rakouské spotřeby, která je vyčíslena 68,6 terawatthodiny. Domácí změny rakouské distribuce elektřiny budou tedy mít bezprostřední vliv na český vývoz.

Až dosud bylo na rakouském trhu 15 procent elektřiny neznámého původu. Z toho jedna třetina obvykle pochází z jaderných elektráren, takže celkový podíl „jaderné elektřiny“ v elektřině neznámého původu je 4 až 5 procent rakouské spotřeby. Jaký je podíl společnosti ČEZ právě na dovozu této energie, nelze spočítat.

Každopádně ČEZ si s tím hlavu neláme. Tiskový mluvčí Ladislav Kříž porůznu publikoval naději své firmy, že EU to tak nenechá. „Je to v rozporu s pravidly EU o volném obchodu na trhu s elektřinou. Navíc nevíme, jak by tento požadavek původu byl aplikovatelný pro burzovní obchody,“ uvádí Kříž.

Ale i kdyby, tak ČEZ „jadernou elektřinu“ spotřebuje na českém domácím trhu nebo ji vyveze jinam. Ve své nabídce má dostatek elektřiny vyrobené v jiných než jaderných elektrárnách. Vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský ovšem očekává, že změny v Rakousku budou mít na českou energetiku výraznější vliv: „V současnosti vyvážíme kompletní roční výrobu Temelína. Pokud by ČEZ v Temelíně postavil dva nové reaktory, narostl by náš roční vývoz na pozoruhodných 40 procent. To má ovšem smysl pouze za předpokladu, že bude někdo ochoten tuto elektřinu kupovat,“ říká Rovenský a domnívá se, že rakouské odmítnutí „jaderné elektřiny“ oslabí důvody pro další dva temelínské bloky.

Rakouské východisko

Spolkový rakouský ministr hospodářství Reinhold Mitterlehner bere navrhovaná dovozní opatření pouze jako přechodná. On totiž počítá s brzkou energetickou soběstačností Rakouska zejména pomocí obnovitelných zdrojů. Největší tempo nastolila země Horní Rakousy – plné pokrytí hornorakouské spotřeby elektřiny a tepla plánuje na rok 2030. Emise oxidu uhličitého se při tom sníží o 65 procent, spotřeba tepla o 39 procent. V českém energetickém plánování bychom nenašli žádnou paralelu.

Zdroj: Česká pozice, autor: Čestmír Klos

O autorovi

admin

1 Comment

    Tak v tom nevidím problém Rakušanům budeme prodávat elektřinu za cenu odpovídající výrobě z uhlí/plynu/obnovitelných zdrojů. A na doma nám zbude levnější jaderná.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..