jaderná energie - První jadernou elektrárnu v Jordánsku postaví Atomstrojexport nebo Atmea - Nové bloky ve světě (Atmea 1) 1
Francouzský reaktor Atmea-1. Zdroj: http://www.sfenjg.org/

Do nejužšího výběru pro výstavbu první jaderné elektrárny ve vyprahlém Jordánsku se dostaly ruská společnost Atomstrojexport a francouzsko-japonské konsorcium Atmea. Informuje o tom v neděli agentura AFP.

„Po důkladném šetření jsme shledali, že nejlepší nabídky, které splňují požadavky Jordánska, předložily ruský Atomstrojexport a konsorcium francouzské Arevy a japonského Mitsubishi,“ cituje AFP z prohlášení jordánské komise pro jadernou energii.

„Rozhovory s těmito společnostmi budou pokračovat a budou se týkat některých technických záležitostí, například přesného umístění elektrárny,“ dodává prohlášení.

Jordánsko, jedna z pěti nejsušších zemí světa, drtivou většinu elektřiny dováží ze zahraničí. Plyn z Egypta, který kvůli změně politických poměrů nebyl v posledním roce příliš spolehlivým dodavatelem, představuje 80 procent zdrojů potřebných k výrobě elektřiny v zemi.

Společnost Škoda JS v česko-ruském konsorciu se společnostmi Atomstrojexport a Gidropress a francouzská Areva se ucházejí o dostavbu české jaderné elektrárny Temelín. Dalším účastníkem tendru je americká společnost Westinghouse, která patří japonské Toshibě.

Uchazeči mají své nabídky na dostavbu Temelína předložit do 2. července 2012. Smlouvu s vítězem tendru plánuje provozovatel elektrárny ČEZ podepsat do konce roku 2013.

Zdroj: Kurzy.cz, Mediafax

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..