Mapa potenciálních polských jaderných objektů, zatím nebylo rozhodnuto, kde bude stát elektrárna. Zdroj: Forbes
Mapa potenciálních polských jaderných objektů, zatím nebylo rozhodnuto, kde bude stát elektrárna. Zdroj: Forbes

Polská vláda spustila v neděli reklamní kampaň, aby Poláky přesvědčila, že mají podporovat výstavbu jaderné elektrárny. Polsko dosud žádnou nemá, ale tu první chce vybudovat v jedné ze tří lokalit na severozápadě země, relativně blízko hranic s Německem.

To vzbuzuje nevoli na německé straně – navíc v čase, kdy jsou oficiální politické vztahy mezi Berlínem a Varšavou nejlepší za posledních několik století. Prozatím je otázka budoucí jaderné elektrárny předmětem protestů vlád tří dotčených spolkových zemí a německých Zelených – Němci si stěžovali Evropské komisi.

„Polsko musí přijmout, že Němci budou likvidovat jaderné elektrárny, a Němci musí přijmout, že Polsko chce investovat do jaderných elektráren,“ řekl v únoru po poslání stížností do Bruselu Günther Oettinger, eurokomisař pro energetiku.

Pro jádro je podle posledních průzkumů 51 procent obyvatel Polska. Podpora sice trochu klesla loni po fukušimské havárii, ale jinak než s jádrem si Poláci snížení emisí skleníkových plynů, které požaduje EU, a snížení své závislosti na uhlí, z něhož je přes devadesát procent elektřiny, nedokážou představit.

Polský názor je jasný: Němci odchodem od jádra škodí sami sobě. „Nesdílíme všechny obavy obyvatel Německa, kteří chtějí mít svoji energii většinou z větrníkových farem, které jsou špinavé, nepříjemné a znečišťují prostředí asi víc než cokoliv jiného, ale co můžeme dělat?“ řekl nedávno v rozhovoru pro HN polský expremiér a nyní guvernér národní banky Marek Belka. „Pokračujeme s našimi plány, kde je jádro i břidličný plyn. Domnívám se, že to budou hlavně německé energetické firmy, které na takové politice nejvíce ztratí.“

Poláci také plánují stavbu obřích transformátorů na hranicích s Německem, aby zabránili přetížení vlastní sítě v případě nepravidelných velkých dodávek ze severoněmeckých větrných elektráren.

Zdroj: ihned.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..