jaderná energie - Plánuje Indie odstavení jaderné elektrárny kvůli zemětřesení v Indonesii? - Back-end (Kundakulam power plant) 1
Elektrárna Kundankulam se v poslední době stala předmětem sporu veřejnosti a vlády, staví se zde čtyři nové reaktory. Po dnešním zemětřesení se dokonce objevily názory, že to bylo „varování“ před uvedením nových reaktorů do provozu.

V médiích se dnes objevily rozporuplné informace o tom, že se indická vláda rozhodla dočasně zastavít provoz jaderné elektrárny Kundankulam. Podle jedné zpravodajské stránky se ji její provozovatel Nuclear Power Corporation of India rozhodl pro jistotu odstavit, aby nenastala v případě vlny tsunami podobná situaci, jako loni v Japonsku. Další zdroje ale uvádí, že jeden z vedoucích pracovníku informoval o tom, že elektrárna není v bezprostředním ohrožení, ovšem je na ní vyhlášen stav zvýšené pohotovosti.

Zemětřesení z dnešního rána mělo sílu 8,6 stupně Richterovy škály a zasáhlo západní pobřeží severní části indonéského ostrova Sumatra. Krátce potom následovalo podle Americké geologické společnosti další zemětřesení, tentokrát o síle 8,2 stupně.

V reakci na zemětřesení bylo pověřenými institucemi zveřejněno varování před vlnami tsunami pro Indický oceán.

Samotná Indonésie nemá žádné jaderné elektrárny, ovšem loni představitelé vlády informovali o plánech na postavení několika reaktorů. Vzhledem k tomu, že Indonésie leží uprostřed „ohnivého kruhu“ – jednoho z nejaktivnějších rozhraní litosférických desek na světě, je otázkou, jestli je tyto plány vůbec možné zrealizovat.

Při zničující tsunami v roce 2004, která způsobila obrovské škody a ztráty na životech, se automaticky odstavila jedna indická jaderná elektrárna (Madras-2). Jakmile senzory v trubicích, kterými se nasává voda do chlazení, zaznamenaly nárůst tlaku (hladiny v zásobníku), řídící jednotka vydala povel k odstavení. Po odeznění stavu ohrožení byla elektrárna bez problému opět spuštěna.

Zdroj: energylifenews.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..