
Odstraňování palivových článků ze čtvrtého bloku Černobylské jaderné elektrárny začnou nejdříve za 30 let. V úterý to na tiskové konferenci oznámil Dmitrij Bobro, místopředseda Ukrajinské státní agentury pro správu ochranného pásma Černobylské jaderné elektrárny. Uvedl, že v současnosti je nejdůležitějším úkolem stavba nového sarkofágu, po jeho dokončení přijde na řadu odstranění starých poškozených a nestabilních konstrukcí: „To je práce, která nás čeká v nejbližších 10 letech“.
Řekl také, že tento odklad má své důvody. Bude nutné navrhnout přístroje a roboty s inteligentním dálkovým ovládáním, které dokážou pracovat v prostředí vybuchlého jaderného reaktoru, a postavit hlubinné úložiště, bezpečné pro uložení radioaktivního materiálu. Podle Bobra budou všechny práce spojené s odstraněním paliva trvat okolo 60 let, tedy nový sarkofág musí vydržet okolo 100 let bez většího poškození.
Místo pro úložiště již bylo vybráno, nachází se v ochranném pásmu nedaleko elektrárny.
Čtvrtý blok jaderné elektrárny v Černobylu vybuchl 26. dubna 1986, hlavní příčinou bylo zkroucení moderujících grafitových tyčí v reaktorech, které pak nebylo možné vytáhnout a řetězová reakce se rozběhla nekontrolovaně. Výbuch zničil reaktor a velkou část budovy bloku, uniklo velké množství radioaktivního jódu a cesia, které zamořilo tisíce kilometrů půdy na území Ruska, Ukrajiny a Běloruska (v Bělorusku okolo 23% veškeré rozlohy země). Kromě smrti několika desítek lidí, kteří se nacházeli v bezprostředním okolí elektrárny (stojí za zmínku, že přežila část obsluhujícího personálu), na nemoc z ozáření, se území okolo Černobylu stalo neobyvatelným na dlouhá léta. Menší dávky radiace způsobily nárůst onkologických onemocnění a dalších zdravotních problémů.
Zdroj: Atominfo.ru