Stavba Úkrytu, nového sarkofágu nad Černobylem. Montáž má začít 26. dubna, 26 let po výbuchu.
Stavba Úkrytu, nového sarkofágu nad Černobylem. Montáž má začít 26. dubna, 26 let po výbuchu.

Odstraňování palivových článků ze čtvrtého bloku Černobylské jaderné elektrárny začnou nejdříve za 30 let. V úterý to na tiskové konferenci oznámil Dmitrij Bobro, místopředseda Ukrajinské státní agentury pro správu ochranného pásma Černobylské jaderné elektrárny. Uvedl, že v současnosti je nejdůležitějším úkolem stavba nového sarkofágu, po jeho dokončení přijde na řadu odstranění starých poškozených a nestabilních konstrukcí: „To je práce, která nás čeká v nejbližších 10 letech“.

Řekl také, že tento odklad má své důvody. Bude nutné navrhnout přístroje a roboty s inteligentním dálkovým ovládáním, které dokážou pracovat v prostředí vybuchlého jaderného reaktoru, a postavit hlubinné úložiště, bezpečné pro uložení radioaktivního materiálu. Podle Bobra budou všechny práce spojené s odstraněním paliva trvat okolo 60 let, tedy nový sarkofág musí vydržet okolo 100 let bez většího poškození.

Místo pro úložiště již bylo vybráno, nachází se v ochranném pásmu nedaleko elektrárny.

Čtvrtý blok jaderné elektrárny v Černobylu vybuchl 26. dubna 1986, hlavní příčinou bylo zkroucení moderujících grafitových tyčí v reaktorech, které pak nebylo možné vytáhnout a řetězová reakce se rozběhla nekontrolovaně. Výbuch zničil reaktor a velkou část budovy bloku, uniklo velké množství radioaktivního jódu a cesia, které zamořilo tisíce kilometrů půdy na území Ruska, Ukrajiny a Běloruska (v Bělorusku okolo 23% veškeré rozlohy země). Kromě smrti několika desítek lidí, kteří se nacházeli v bezprostředním okolí elektrárny (stojí za zmínku, že přežila část obsluhujícího personálu), na nemoc z ozáření, se území okolo Černobylu stalo neobyvatelným na dlouhá léta. Menší dávky radiace způsobily nárůst onkologických onemocnění a dalších zdravotních problémů.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..