jaderná energie - Neutrina nejsou rychlejší než světlo, šéf projektu odstoupil - Věda a jádro (DSC 0047 2) 1
Detektror experimentu OPERA má sendvičovou strukturu - střídají se v něm pláty speciálního "jaderného fotografického filmu" a olova. Průlet částic tímto sendvičem je detekován scintilačními detektory a magnetickými spektrometry. Zdroj: OPERA

Vedoucí vědecký pracovník týmu, který loni při experimentu s neutriny naměřil rychlost vyšší, než je rychlost světla, se dobrovolně vzdal své funkce. Učinil tak po zveřejnění analýzy chyb měřícího zařízení, které byly zjištěny v únoru.

Tato analýza, se kterou bylo vedení seznámeno 28. března a veřejnost 30. března, potvrzuje, že výsledky měření byly zkreslené kombinací dvou chyb – vadným kabelem a chybou časování centrálních hodin experimentu. Výzkumná skupina plánuje měření zopakovat a až potom možnost pohybu neutrin nesvětelnou rychlostí definitivně vyloučit.

Vědci kolem experimentu OPERA (Oscillation Project with Emulsion-tRacking Apparatus) 22. února informovali o dvou možných chybách (viz článek), ale kladli důraz na to, že prozatím není jasné, jakým způsobem mohly výsledek měření ovlivnit.

Dario Autiero, vedoucí experimentu OPERA, po zveřejnění analýzy  30. března odstoupil. Následoval tak mluvčího projektu Antonia Ereditata, který odstoupil den před tím. Oba zřejmě reagovali na týdny napětí doprovázené různými úniky informací do médií. Poslední kapkou bylo to, že vědecká rada experimentu složená ze zástupců zúčastněných institucí nevyjádřila Autierovi důvěru.

Podivný výsledek zářijových měření pobláznil svět a vedl k publikaci řady teoretických článku, které se snažily nějakým způsobem dokázat, že tento výsledek není popřením speciální teorie relativity. Během experimentu se měřil čas letu neutrin mezi místem jejich vzniku – Evropskou laboratoří pro částicovou fyziku (CERN) a italským vědeckým zařízením pod Grand Sassem. Vzdálenost obou míst je 730 km. Dvojice atomových hodin, z nichž jedny jsou umístěny v Ženevě a druhé pod nejvyšší horou Apenin, byla synchronizována se systémem GPS. Tým vědců v září zveřejnil překvapivé výsledky – neutrina dorazila pod Grand Sasso o 60 nanosekund dříve než by dokázalo světlo.

Ovšem další měření v prosinci ukázala, že projít 8 kilometrů dlouhým optickým vláknem, který spojuje přijímač s hodinami, trvalo GPS signálu o 73 nanosekund více, než bylo naměřeno při kalibračních měřeních v roce 2006. Tento posun, který byl způsoben chybným zapojením kabalu, zapříčinil zkrácení doby naměřené doby letu.

Experiment je znehodnocen ještě druhou chybou. Centrální hodiny se předbíhaly, vzhledem k měřeným časovým intervalům poměrně značně – 124 nanosekund za sekundu. Dohromady obě zmíněné chyby posunuly výsledek měření právě o asi 60 nanosekund.

Tým OPERA plánuje experiment po odstranění chyb zopakovat, zřejmě během května.

„Záhada je z části vyřešena, především díky vynikající detektivní práci,“ komentuje nejnovější události teoretický fyzik Matthew Strassler z University of Rutgers v Piscataway, New Jersey. Srassler se ale současně ptá, proč testy, které chyby nakonec odhalily, nebyly provedeny před zveřejněním výsledků.

Bývalý mluvčí projektu Ereditato obhajuje postup „nejdřív zveřejnit a pak přezkoumat“. Trvá na tom, že pro OPERU bylo lepší zveřejnit výsledky, byť „nepohodlné“, a až potom hledat příčinu v metodice a měřících přístrojích.

„Tohle je přirozená součást vědecké práce. Věda proniká na neprobádaná území, našlapuje pomalu, a když zjistí, že učinila špatný krok, vrátí se a poučí se ze svých chyb,“ dodal Ereditato.

Zdroj: NATURE

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..