jaderná energie - "Mr. Temelín" z Westinghouse: Tendr nás stojí hodně - Aktuálně.cz - Nové bloky v ČR (seppo korhonen) 1
Seppo Korhonen, nový šéf Westinghouse pro temelínský tendr. Zdroj: Aktuálně.cz

Praha – Zaostřeno na Jižní Čechy a přímo na jadernou elektrárnu Temelín má teď z Bruselu finský inženýr Seppo Korhonen ze společnosti Westinghouse.

Americko-japonská firma se účastní tendru na dostavbu Temelína, a právě Korhonen bude tento projekt v její evropské centrále v Bruselu nově vést.

Českou jadernou elektrárnu má inženýr přímo na vizitce, jeho funkce se jmenuje Director Temelin 3, 4 Project Development, tedy ředitel pro rozvoj projektu Temelín 3, 4. Číslice v názvu jeho pozice značí třetí a čtvrtý blok elektrárny, ty se ČEZ právě chystá za sta miliardy korun dostavět.

Do Prahy co druhý týden

Korhonen v prvním rozhovoru s Aktuálně.cz potvrdil, že tendr na dostavbu Temelína je pro Westinghouse klíčový.

„Je to priorita číslo jedna. Nejen pro mě osobně, ale pro celé vedení Westinghouse,“ říká muž, který byl v minulosti manažerem Westinghouse ve Švédsku.

Tendru se vedle společnosti Westinghouse účastní francouzská Areva a ruský Rosatom. Už samotná účast v tendru je pro uchazeče nákladná. Korhonen však investici do přípravy nabídky pro ČEZ nechce specifikovat.

„Na to vám nedám přesnou odpověď, ale je to opravdu hodně,“ vzkázal muž, který podle svých slov Prahu navštěvuje každý druhý týden.

A.cz: Jaká je přesně náplň vaší práce? Je zaměřená spíš na inženýrský aspekt tendru, nebo spíše lobbistický? Dá se říct, že všechny tyto záležitosti koordinujete? Kolik lidí nyní na tendru ve společnosti Westinghouse pracuje?

Jsem zodpovědný za celkové vedení přípravy nabídky pro projekt Temelín 3&4. Přímo se podílím na jejím vypracování a jednáních s ČEZ. Jsem rád, že můžeme stavět na dosavadních výborných vztazích, které má Westinghouse s ČEZ a dalšími partnery. Jsem si jist, že naše nabídka bude vyhovovat všem požadavkům zákazníka.

A.cz: Jak často se pohybujete v Praze? Už jste navštívil Temelín?

V Praze se nyní pohybuji zhruba každý druhý týden. Většina práce se nyní odehrává na půdě Westinghouse, ale jak bude tendr pokračovat, budu v Praze čím dál častěji. Těším se na podrobné seznámení s temelínskou elektrárnou a naší tamní kanceláří.

A.cz: Jak prioritní je temelínský projekt pro Westinghouse?

To je jednoduchá odpověď: je to priorita číslo jedna. Nejen pro mě osobně, ale pro celé vedení Westinghouse.

Z bruselské perspektivy

A.cz: Sídlíte v Bruselu. Podílí se Westinghouse na lobbingu v evropských institucích, například za záchranu emisních povolenek?

Ano, sídlím, evropská centrála Westinghouse je v Bruselu. Ale s lobbováním u evropských institucí bych si rady nevěděl.

A.cz: Jednáte s českými představiteli o způsobu financování rozšíření Temelína? Například Rosatom nabídl, že je připravený stavbu financovat, uvažuje případně o podobném kroku i Westinghouse?

Ohledně financování dostavby Temelína nás zatím nikdo oficiálně neoslovil. Nechceme spekulovat o tom, zda ČEZ v tomto ohledu něco potřebuje nebo od někoho požaduje. Raději se snažíme pečlivě naslouchat potřebám zákazníka a nabízet řešení.

A.cz: V poslední době zaznívá stále více pochybností, zda se temelínský tendr uskuteční, respektive zda se opravdu vybere uchazeč, ať už z ekonomických důvodů, nebo z technologických důvodů. Věříte, že ČEZ nakonec v tendru vybere vítěze?

ČEZ je vlastníkem a provozovatelem jaderných elektráren v Temelíně a v Dukovanech. Plně si uvědomuje výhody výroby energie z jádra a ví, co mu mohou uchazeči nabídnout po technické stránce. Jsme přesvědčeni, že po seznámení s nabídkami dojde k závěru, že dostavba Temelína je skvělá investice.

A.cz: Na kolik přijde Westinghouse jen účast v tendru?

Na to vám nedám přesnou odpověď, ale je to opravdu hodně.

Zdroj: Aktuálně.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..