jaderná energie - Lukašenko chce v Bělorusku postavit dvě jaderné elektrárny - Ve světě (641ae Lukashenko Putin) 1
Bělorusko na své energetické koncepci tradičně spolupracuje především s Ruskem

Běloruský prezident informoval o plánech v oblasti energetiky na úterním setkání s Yukija Amano, generálním ředitelem Mezinárodní organizace pro atomovou energii.

„V případě pomoci z vaší strany a vhodných podmínek jsme schopni postavit v Bělorusku i druhou jadernou elektrárnu,“ citovala Lukašenka vládní informační agentura BalTA.

„Jsem přesvědčen, že jádro je nejbezpečnějším a nejlevnějším způsobem získávání elektrické energie, tedy přesně tím, co svět při zvyšující se poptávce potřebuje,“ dodal Lukašenko.

Dále běloruský prezident zmínil loňskou havárii ve Fukušimě a připomněl, že některé státy se touto katastrofou nechali odradit.

„Právě v tomto nejistém období si nejen pevně stojíme za naším plánem postavit jadernou elektrárnu, ale dokonce jsme již začali stavební práce.“

„Věřím, že IAEA je organizace, která má velký zájem na podobných projektech kdekoliv na světě.“

„Z těchto důvodů doufáme, že nám pan Amano nabídne, stejně jako předchozí šéfové této organizace morální podporu v našem projektu.“

Po zmínce o tom, že Bělorusko bylo při Černobylské katastrofě zasaženo ze všech nejvíce, Lukašenko poukázal na to, že projekt podporuje i běloruská veřejnost.

První běloruská elektrárna se bude nacházet v okresu Astravets, v kraji Hrodna asi 10 km od Lotyšských hranic. Dva reaktory elektrárny budou mít dohromady výkon až 2400 MW.  První z nich má být spuštěn v roce 2017. Reaktory postaví Rosatom a projekt bude financován na základě půjčky od ruské vlády.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..