Typický výstup z detektorů urychlovače, uprostřed došlo ke srážce a vznikly nové částice, které byly zachyceny přístroji. Zdroj: scidacreview.org
Typický výstup z detektorů urychlovače, uprostřed došlo ke srážce a vznikly nové částice, které byly zachyceny přístroji. Zdroj: scidacreview.org

Večer v pátek na Velkém hadronovém urychlovači v ženevském CERNu vědci zahájili první sérii pokusů se srážkami protonových svazků o rekordní energii 8 teraelektronvoltů.

Princip práce LHC je v zásadě poměrně jednoduchý na vysvětlení: svazky částic (protonů nebo jader atomů) jsou urychleny a puštěny proti sobě. Při srážce dochází k mnoha pozoruhodným dějům, které nelze popsat zákony klasické fyziky a které jsou hlavním předmětem základního výzkumu v CERN. Čím vyšší je energie svazků, tím více lze získat zajímavých výsledků, kupříkladu je možné vytvořit podmínky, které měly teoreticky panovat ve vesmíru krátce po Velkém třesku.

Poprvé vědci urychlili svazky na 8 TeV před dvěma týdny, 22. března. Rozhodnutí o tom padlo v únoru, původně měl LHC pracovat na stejné energii, jako v roce 2011, tj. na 3,5 TeV. Letos bude LHC pracovat do konce listopadu, poté jej čeká dvouletá technická odstávka na modernizaci, po které bude teoreticky možné využít všech kapacit urychlovače a urychlit svazky na nejvyšší možnou metu, kterou ještě LHC snese, což je 14 TeV.

Zdroj: Discovery News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..