jaderná energie - Kádrové války ve Westinghouse - Ve světě (jim ferland energy forum) 1
Jim Ferland na březnovém energetickém fóru v Pittsburghu, první zleva. Další jsou rovněž vedoucí pracovníci amerických energetických firem, například druhý zleva je Pete Sena III., prezident společnosti FENOC, provozující v USA tři jaderné elektrárny. Zdroj: themarcellusshale.com

Westinghouse zažívá nečekanou krizi vedení. Čerstvě jmenovaný prezident společnosti Jim Ferland opustil firmu z vlastní vůle dva dny po svém nástupu do funkce a přešel do konkurenční společnosti Babcock & Wilcox, Co., výrobce energetických systémů a jaderných komponent, která Westinghouse v řadě odvětví konkuruje.

Předchozí prezident Westinghouse, Aris Candris, letos koncem března odešel do penze. Na jeho místo byl navržen 45-letý Jim Ferland, který dříve odpovídal ve společnosti za americký region. Avšak dva dny poté, co měl přijmout nové pravomoci, se se společností rozloučil a krátce na to Babcock & Wilcox oznámila, že ji Ferland povede od 19. dubna 2012. Tiskový odbor Westinghouse poté napsal, že společnost shání nového kandidáta na funkci prezidenta. Zatím do tohoto křesla usedl předseda představenstva Šigenori Šiga z japonské Toshiby, která Westinghouse z velké části vlastní.

Ferlandovy pravomoci měly vstoupit v platnost 1. dubna a představitelé Westinghouse zatím nedokázali jasně vysvětlit, zda jej vedení firmy skutečně stihlo oficiálně jmenovat novým prezidentem. Místní americký tisk uvádí, že Ferlandova odmítavá odpověď byla „osobním rozhodnutím“, které bylo pro představenstvo „překvapením“, jež je o to větší, že jaderný průmysl je obvykle velmi konzervativní a vyhýbá se náhlým otřesům. Například výše zmíněný Aris Candris ve Westinghouse pracoval celý život.

Společnost Babcock & Wilcox ve svých zprávách uvádí, že její vedení má z příchodu Ferlanda „velkou radost“, neboť „jeho zkušenosti jsou v této fázi rozvoje společnosti ideální pro tuto pozici“.

Komentátoři uvádějí i další možné důvody, velmi pádné a jednoduché – například že plat prezidenta B&W je vyšší, než plat prezidenta Wesinghouse. Představitel jisté headhunterské společnosti ze Chicaga, dobře obeznámený se situací, uvedl, že firmy vedly o Ferlanda tendrovou válku a B&W ji vyhrála. Nelze rovněž vyloučit, že Ferland nechtěl zůstat ve firmě, zcela ovládané japonským kapitálem.

B&W je stejně jako Westinghouse firmou, pracující převážně v energetické sféře, obě společnosti jsou v USA a ve světě konkurenty, souběžně například pracují na modulární výstavbě jaderných reaktorů. B&W vyvinula jaderný pohon pro první komerční jadernou nákladní loď NS Savannah a řadu výzkumných reaktorů. Současný prezident společnosti Brendan Bethards odejde ze svého postu 19. dubna a poté ještě rok zůstane jako poradce, což má zajistit „efektivní a plynulé“ předání pravomocí.

Westinghouse mezitím pracně hledá nového prezidenta, jediné jméno, které zatím padlo, je Ricardo Perez, provozní ředitel společnosti. V den publikace článku (8. dubna) webová stránka Westinghouse stále uváděla jako CEO Arisa Candrise (s poznámkou Retired – v důchodu) a jako výkonného prezidenta Šigenoriho Šigu.

Související články: Odchází dosavadní šéf Westinghouse

Zdroj: Atominfo.ru, westinghousenuclear.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..