Akaba, jediný jordánský přístav a město velkého turistického ruchu, na mapě Jordánska. Právě v těchto místech má stát první jaderná elektárna v Jordánsku.
Akaba, jediný jordánský přístav a město velkého turistického ruchu, na mapě Jordánska. Právě v těchto místech má stát první jaderná elektárna v Jordánsku.

Jordánská opoziční Islámská fronta se ostře pustila do chystané stavby první jaderné elektrárny v zemi. Nepřímo obvinila vládu z toho, že se rozhoduje na základě nedostatečných a zavádějících informací, a že nezvážila všechna rizika.

„V programu je celá řada komplikací a sporných momentů, nejsme si jisti, zda Jordánsko skutečně zvládne nést všechny následky jeho zavedení. To nás vede k přesvědčení, že ve skutečnosti největší výhody z něj neponese jordánská strana, ale někdo jiný“, uvedl generální tajemník Fronty islámské akce (nejsilnější opoziční strany jordánského parlamentu) Hamzah Mansour. „Pokud postavíme jadernou elektrárnu, Jordánsko ponese zodpovědnost za všechna politická, ekonomická, společenská, finanční, zdravotní, ekologická a bezpečnostní rizika výměnou za možnost lacino prodávat jiným elektrickou energii“.

Předseda výboru strany pro energetiku a přírodní zdroje Ali Al-Murr, který dříve pracoval jako poradce na ministerstvu energetiky, upozornil na to, že zdroje uranu v zemi jsou omezené a rozsáhlejší těžba nemožná. Rovněž vyjádřil pochybnosti nad plány vlády, že by se Jordánsko mohlo prostřednictvím jádra stát do roku 2030 vývozcem elektřiny (v současnosti dováží kolem 90% energie). „Země, které provozují jaderné elektrárny, jsou rozvinuté a v minulých šesti dekádách měly dost času je vylepšit. Nejde to přes noc, jako v Jordánsku“.

Kritizoval také prohlášení vlády o tom, že jaderná elektrárna bude bezpečná a neohrozí zdraví obyvatel. „Je to v rozporu s faktem, že jaderné reaktory vypouštějí celou řadu radioaktivních látek do atmosféry během normálního provozu“.

Zazněla i obvinění z korupce, konkrétně z protěžování společnosti Areva. Dodavatelského tendru se účastní kanadská AECL, francouzsko-japonský tandem Areva-Mitsubishi a ruský Atomstrojexport.

Jordánský jaderný program předpokládá stavbu čtyř elektráren, které by měly pokrýt zhruba polovinu jeho spotřeby. Hašemitské království, které dováží většinu elektřiny, přitom naráží na všechny možné problémy, například velmi závažnou skutečností je nedostatek odborníků a chybějící jaderná tradice.

Zdroj: menafn.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..