jaderná energie - Jihoafrická republika chce, aby se na stavbě nových reaktorů podílely především místní firmy - Nové bloky ve světě (Koebergnps) 1
V JAR zatím pracují pouze dva reaktory jaderné elektrárny Koeberg, každý o výkonu 900 MW

Vláda Jihoafrické republiky vyzvala jaderné firmy, které se účastní tendru na stavbu šesti jaderných reaktorů, aby si našly dodavatele a partnery mezi místními firmami, v pondělí to oznámil šéf elektrárenské společnosti Eskom. Předpokládaná hodnota kontraktu činí 50 miliard dolarů.

Jaderní giganti z Francie, USA, Ruska, Japonska i Číny stojí v Jižní Africe již několik let ve frontě, aby měli šanci zakázku získat.

Generální ředitel jihoafrické elektrárenské společnosti Eskom Brian Dames uvedl, že se zatím počítá s tím, že místní firmy zajistí asi 35% prací na stavbě každého bloku. Ovšem místní představitelé chtějí, aby to bylo celých 70%.

„Zapojení místních firem je náš hlavní cíl,“ řekl Dames na semináří o jaderné energetice pořádaném Národní unií horníků.

Jihoafrická republika, která provozuje jedinou jadernou elektrárnu na kontinentě, chce ovládnout technologie nutné ke stavbě dalších, a tak tlačí na zapojení místních firem do jaderných projektů zahraničních gigantů.

„Rozhodně se nechceme do stavby pouštět sami, bez podpory zkušených hráčů, ale většina investic by podle nás měla zůstat v naší zemi.“

JAR, země hladovějící po elektrické energii, chce postavit šest nových reaktorů o celkovém výkonu 9600 MW, což je asi čtvrtina současné produkční kapacity. První z reaktorů by měl začít dodávat energii v roce 2024.

Místní elektrárny v současnosti stěží pokrývají velkou spotřebu těžebního průmyslu a dodávky energie do sousedních zemí.

Tendru se pravděpodobně zúčastní všechny významné světové firmy z oboru, tedy AREVA, EDF, Toshiba-Westinghouse, čínská Guandong Nuclear Power Group, jihokorejská Korea Electric Power Corp a ruský Rosatom.

Ministr energie Dipuo Peters k věci uvedl, že ještě nebylo stanoveno datum, kdy bude tendr oficiálně vyhlášen.

Podobně velký kontrakt v JAR proběhl naposledy před deseti lety, jednalo se o obrovskou zakázku na zbraně a armádní vybavení, která je spojena s korupcí a pádem několika významných politiků.

Jihoafrická republika tak může přinést spásu churavějícímu jadernému průmyslu. Firma, která zakázku získá, bude mít na chvíli po starostech, ovšem ty ostatní musejí doufat, že JAR nebude jedinou zemí, která se rozhodla vsadit na jádro.

Zdroj: Reuters

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..