jaderná energie - Japonsko připravuje opětovné spuštění dvou reaktorů - JE Fukušima (pict16) 1
Bloky 3 a 4 elektrárny Oi jsou vybaveny tlakovodními reaktory o výkonu 1180 MW.

Japonska vláda v pátek rozhodla, že je bezpečné uvést do provozu dva bloky na západě země. Poprvé po roce od katastrofy ve Fukušimě tak vláda vykročila směrem k obnovení dodávek jaderné energie a to přes odpor místních lidí.

Po Fukušimské havárii byla postupně odstavena drtivá většina z 54 japonských reaktorů, které produkovaly asi 30 procent elektrické energie v Zemi vycházejícího slunce. Přestože se u většiny reaktorů jednalo o odstavení kvůli bezpečnostním prohlídkám, žádný nebyl dosud znovu spuštěn.

„Energie ze dvou reaktorů elektrárny Oi, které personál v pátek vyčistil, je nezbytná k tomu, aby se země vyhnula nedostatku elektřiny a ekonomickým ztrátám během letošního léta,“ řekl ministr průmyslu Yukio Edano na páteční tiskové konferenci.

Spuštění reaktorů ale ještě mohou zastavit místní opoziční politici a veřejnost neboť vláda přislíbila respektovat jejich názor.  Edano plánuje osobně navštívit prefekturu Fukui, kde elektrárna leží, aby si získal podporu místních. Podle svých slov doufá, že najde pochopení do července.

To by znamenalo, že Japonsko může být od konce května, kdy bude odstaven poslední reaktor, úplně bez jaderné energie. Zátěžovými testy zatím prošel jen jeden další reaktor, může být během léta opět spuštěn pouze malý zlomek z celkového počtu reaktorů. A to může být během léta, kdy tradičně roste spotřeba, problém.

Otázka restartu odstavených reaktorů je velmi kontroverzní, japonská veřejnost si až příliš dobře pamatuje loňské události, při kterých muselo být z domovů evakuováno 100 000 lidí.

Průzkumy veřejného mínění ukazují, že většina Japonců je v současnosti proti spuštění elektráren a někteří významní politici, například bývalý předseda vlády Naoto Kan, si myslí, že je to příliš riskantní. Vláda se snažila veřejnost přesvědčit sérií zátěžových testů., které měly prověřit odolnost reaktorů vůči přírodním katastrofám. Dva odborné týmy již dříve schválily výsledky testů ze dvou reaktorů v (Oi 3 a 4).

Někteří kritici ale tvrdí, že testy nebyly dostatečně přísné a nezabývají se například evakuačními plány pro sídla v okolí elektráren a jinými okolnostmi, které s případnou havárií bezprostředně souvisí. Provozovatel elektrárny Oi přislíbil, že nainstaluje nové bezpečnostní prvky, ovšem to se stane nejdříve během příštích tří let.

Zdroj: Wall Street Journal

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..