Posádka ISS si světovou ekoakci nenechala ujít. Zdroj: http://nssdc.gsfc.nasa.gov/
Posádka ISS si světovou ekoakci nenechala ujít. Zdroj: http://nssdc.gsfc.nasa.gov/

New York (ČTK) – Do ekologické akce Hodina Země se zapojil také americký kontinent, potemněl tak například známý newyorský mrakodrap Empire State Building. Cílem akce je připomenout potřebu úspor energie a neblahý vliv člověka na životní prostředí.

Akce odstartovala v sobotu. Úplně první významnou stavbou, jejíž osvětlení zhaslo, byl nejvyšší novozélandský mrakodrap Auckland Sky Tower. Světlo se v rámci Hodiny Země nevypíná po celém světě najednou, ale podle rytmu časových pásem. V každém místě na světě se mohou dobrovolníci k akci připojit úderem půl deváté večer místního času a vytrvat mají do půl desáté večer.

V sobotu večer se světla začala vypínat i v Evropě. Do tmy se ponořila Moskva, v Paříži potemněly Eiffelova věž nebo Elysejský palác. Ve Vatikánu se na hodinu ponořila do tmy kupole basiliky svatého Petra. V Berlíně zhaslo osvětlení Braniborské brány a slavný monument osvětlovala záře 5000 modrých a zelených svíček, které ekologičtí aktivisté uspořádali do tvaru Země.

V Česku se k celosvětovému happeningu na podporu ochrany životního prostředí připojil hodinovým zhasnutím mimo jiné hrad Karlštejn. Vůbec poprvé se akce zúčastnila i Praha, v níž potemněly mimo jiné žižkovský vysílač, Petřínská rozhledna či Tančící dům.

Kampaň se zrodila v roce 2007 v Austrálii, kde byla pouze iniciativou jednoho města. Díky aktivitě ekologů se však akce prostřednictvím sociálních sítí rozšířila do celého světa. Podle organizátora kampaně, Světového fondu na ochranu přírody (WWF), je Hodina Země největším projevem světové podpory boje proti znečištění planety plyny se skleníkovým efektem.

Loni se do akce podle WWF zapojilo 5251 měst a 1,8 miliardy lidí ve 135 zemích. Do letošního šestého ročníku se zapojilo nově několik dalších zemí jako Libye nebo Irák, ale i Mezinárodní vesmírná stanice (ISS), jejíž posádka sleduje vlnu vypínání světla z oběžné dráhy Země. WWF očekává, že se k akci připojí ve světě celkem téměř 6500 měst a obcí.

Zdroj: Mojeenergie.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..