
Bulharsko nebude pokračovat ve stavbě nové jaderné elektrárny v Belene. Namísto toho chce, aby se ruský reaktor, který zde měl být nainstalován, stal sedmým reaktorem jaderné elektrárny v Kozloduji.
Vláda odmítla tři předchozí návrhy rady ministrů ohledně Belene a mezitím vypršela dohoda mezi ruským dodavatelem reaktorů Atomstrojexportem (ASE) a bulharskou Národní elektrárenskou společností (NEK), kterou obě strany již jednou prodloužily.
V roce 2005 byl Atomstrojexport vybrán v tendru jako dodavatel prvního ze dvou tlakovodních reaktorů typu AES-92 (výkon 1060MW) v Belene. Přípravné práce začaly v roce 2008 a Bulhaři podepsali s ruskými dodavateli řadu konkrétních dohod a smluv (například o dodávkách přístrojů a kontrolních systémů), nicméně projekt byl zastaven z finančních důvodů. Německá RWE Power, která měla být hlavním investorem s podílem 49%, z projektu v roce 2009 odstoupila. Ve stejném roce nově zvolená bulharská vláda Bojka Borisova rozhodla, že se nebude na stavbě podílet předpokládanými 51%.
V roce 2010 v tzv. memorandu porozumění souhlasila NEK s počáteční investicí 51% a ruský Rosatom se zavázal tento nový plán spolufinancovat. Bulharské vládě se však nepodařilo najít nového investora, který by aspoň zčásti nahradil RWE.
Bulharský ministr financí a energetiky Delian Dobrev pak oznámil vládě, že stavba sedmého reaktoru v Kozloduji s použitím vybavení získaného pro Belene je „mnohem realističtější“ projekt. Jako hlavní důvody uvedl to, že v Kozloduji již je k dispozici hotová infrastruktura a že tento návrh by mohl být lákavější pro strategické investory. Vláda rovněž naznačila možnost, že místo jaderné postaví v Belene plynovou elektrárnu.
V Kozloduji se nachází jediné bulharské jaderné zařízení. Dva tlakovodní reaktory ruské výroby jsou v provozu od roku 1987 respektive 1991. Výroba elektřiny ve čtyřech starších reaktorech zde byla ukončena v roce 2006 jako podmínka vstupu do Evropské unie, nyní jsou reaktory postupně likvidovány.
Reakce Rosatomu na rozhodnutí bulharské vlády zůstává nejasná, je možné, že dojde ke sporům. V červenci 2011 ASE podalo žalobu na NEK kvůli neproplacení již vykonané práce. Práce na Belenské reaktorové nádobě se právě dokončují v petrohradské továrně OMZ Izhora, nádoba má být dodána NEKu příští měsíc.
Zdroj: World Nuclear News