jaderná energie - Areva se spolu s EdF zúčastní tendru na výstavbu jaderné elektrárny v Polsku - Nové bloky ve světě (areva sit) 1
Logo Arevy. Zdroj: english.alrroya.com/

Šéf francouzského strojírenského a elektrotechnického gigantu Areva oznámil, že se jeho firma zúčastní soutěže nabízející účast na výstavbě první polské jaderné elektrárny. Bude tak konkurovat dalším předním světovým dodavatelům zařízení pro jadernou energetiku. Stavba by mohla být zahájena v roce 2016.

Luc Oursel, šéf francouzské firmy Areva, dodal, že se jeho společnost do tendru o stavbu polské jaderné elektrárny přihlásí společně se státní energetickou firmou EdF. Francouzská nabídka tří bloků reaktoru typu EPR bude porovnávána s konkurenčními projekty, především s již dříve oznámenou nabídkou americko-japonské firmy GE-Hitachi; ta zahrnuje až čtyři bloky s reaktory dvou varných typů – ABWR a ESBWR.

V březnu oznámil šéf polské energetické společnosti Polska Grupa Energetyczna SA Wojciech Ostrowski, že jeho společnost během dvou měsíců vypíše tendr na stavbu jaderné elektrárny se třemi bloky. Polská firma by měla podle dosavadních informací vybrat vítěze tendru a uzavřít s ním smlouvu v roce 2013. Stavební práce by se měly rozeběhnout v roce 2016. Polsko se již jednou rozhodlo vybudovat jadernou elektrárnu se čtyřmi bloky typu VVER se sovětskou pomocí, ale stavba byla v 90. letech přerušena a zůstala nedokončena.

Očekává se, že se do soutěže na stavbu polské jaderné elektrárny přihlásí další dodavatelé jaderných reaktorů třetí generace, a to americký Westinghouse a jihokorejská energetická firma KEPCO.

Zdroj: Česká nukleární společnost

O autorovi

admin

jaderná energie - Kádrové války ve Westinghouse - Nové bloky ve světě (jim ferland energy forum) 2
Předcházející článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..