jaderná energie - Výročí katastrofy ve Fukušimě doprovodily demonstrace proti jádru - JE Fukušima (fukushima ohnisko) 1
Ohnisko zemětřesení, které vloni 11. března zasáhlo Zemi vycházejícího Slunce. Zdroj: Chrismartenson.com

Tokio/Paříž/Berlín/Bern – Výročí katastrofy v Japonsku, které loni v zasáhlo zemětřesení o síle devíti stupňů Richterovy stupnice a následné vlny cunami poškodily i jadernou elektrárnu ve Fukušimě, si připomněli tisíce Japonců, ale také mnoho odpůrců jaderné energie v Evropě. Ve Švýcarsku, Británii, Francii či Německu se sešly tisíce lidí, aby vyjádřily svůj protest proti využívání energie z jádra.

Ve Francii byla účast na protestních akcích podle sdělení Greenpeace historicky nejvyšší v Lyonu a Avignonu. Asi 60.000 protestujících vytvořilo obrovský lidský řetěz v údolí Rhony. To údajně Greenpeace vybralo jako místo s největší hustotou atomových reaktorů v Evropě, celkem se jich zde nachází 11. Francouzské úřady ale informace o vysoké účasti nepotvrdily.

Podle nedávných průzkumů zůstává ve Francii číslo odpůrců jádra i po katastrofě v Japonsku relativně nízké. Proti se staví pouze 13 procent Francouzů, asi 42 procent je provozem francouzských atomových elektráren znepokojeno. Před událostmi ve Fukušimě to bylo 56 procent, připomíná agentura DPA.

V Německu protestující požadovali ukončení využívání jaderné energie a nový způsob zacházení s jaderným odpadem. Podle Německého svazu pro životní prostředí a ochranu přírody (BUND) se v celé zemi protestů zúčastnilo až 50.000 lidí. Protestující provolávali hesla „Fukušima nás varovala: nyní je potřeba zavřít jaderné elektrárny“. Asi 24.000 demonstrantů vytvořilo téměř 80 kilometrů dlouhý lidský řetěz na severu Německa u Braunschweigu. Ve Šlesvicku-Holštýnsku obklopilo jadernou elektrárnu Brokdorf asi 3000 lidí. Protesty se podle protijaderných organizací konaly i u Gundremmingenu, Neckarwestheimu a Grohnde.

Německo se krátce po japonském neštěstí rozhodlo okamžitě zastavit osm nejstarších jaderných reaktorů a do konce roku 2022 dalších devět. Německý ministr pro životní prostředí Norbert Röttgen dnes zdůraznil, že se bude země soustředit na obnovitelné zdroje a postupně se odvrátí od jádra. Podle něj se na německém příkladu budou inspirovat i další země, pokud bude úspěšný.

Asi 5000 odpůrců jaderné energie demonstrovalo také u západošvýcarské elektrárny Mühleberg. Nejdříve pochodovali v okolí a poté se na celý den utábořili několik stovek metrů od budovy. Požadovali okamžité zastavení provozu elektráren Mühleberg i Beznau a okamžitý přechod na alternativní zdroje energie. Jak připomíná agentura AFP, švýcarská vláda jako jedna z prvních reagovala na katastrofu ve Fukušimě a doporučila neobnovovat pět funkčních reaktorů v zemi po konci jejich stanoveného využití v roce 2034.

U jedné z uzavřených britských jaderných elektráren Hinkley Point se podle agentury AP sešlo několik stovek protestujících. Vyvěsili bannery „Jaderná energie, ne děkujeme“. Energetická společnost EDF totiž předpokládá, že na místě vybuduje novou elektrárnu.

V samotném Japonsku demonstrovalo asi 10.000 lidí za ukončení provozu všech tamních jaderných elektráren. V obci Okuma v provincii Fukušima malá skupina bývalých obyvatel oblasti v ochranných oblecích a maskách položila uprostřed 20 kilometrové evakuační zóny květiny za oběti neštěstí. To si loni v březnu vyžádalo na 20.000 mrtvých.

Zdroj: Finanční noviny

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..