jaderná energie - V Japonsku funguje jediný jaderný reaktor - JE Fukušima (Kashiwaza) 1
Elektrárna Kashiwazaki-Kariwa, jejíž šestý reaktor byl dnes odstaven, zažila silné zemětřesení v roce 2007, některé reaktory byly tehdy poškozeny. Zdroj: aktualne.cz

Japonsku v létě hrozí nedostatek elektřiny. Kvůli údržbě byl v Japonsku odstaven další jaderný reaktor, a z 54 reaktorů v zemi tak funguje už jen jediný. Bezpečnostní obavy vyvolala katastrofa v atomové elektrárně Fukušima, kterou loni v březnu poškodilo zemětřesení a cunami.

Poslední fungující reaktor na severojaponském ostrově Hokkaidó by měl být vyřazen z provozu z důvodu pravidelné údržby počátkem května, a podle agentury AP se tím zvyšuje pravděpodobnost, že během horkých letních měsíců, kdy se v Japonsku ve velké míře používá klimatizace a roste spotřeba elektřiny, bude Japonsko sužovat nedostatek elektrické energie.

Nová odstávka se od dnešního rána týká reaktoru číslo 6 v komplexu Kašiwazaki-Kariwa, který je největší jadernou elektrárnou na souostroví. Tuto elektrárnu provozuje firma TEPCO, která je rovněž provozovatelem jaderného zařízení Fukušima, kde před rokem po katastrofě uniklo radioaktivní záření.

Japonské reaktory se každých 13 měsíců odstavují k pravidelné kontrole. Vzhledem ke zvýšeným obavám z jaderné havárie po krizi ve Fukušimě nebyl žádný z reaktorů odstavených k údržbě po loňském zemětřesení znovu uveden do provozu. Časový plán pro obnovu fungování japonských jaderných elektráren je nejasný.

Japonská vláda chce obnovit činnost reaktorů, jakmile projdou zátěžovými testy. Zátěžové testy se provádějí běžně v různých evropských zemích a jejich cílem je posoudit, nakolik je elektrárna schopna vydržet zemětřesení, cunami, bouře a další krizové situace. K obnově provozu musejí ale dát svolení také místní úřady, které se však pod tlakem veřejnosti zdráhají.

Před katastrofou v atomové elektrárně Fukušima, která byla největším světovým jaderným neštěstím za posledních 25 let, bylo Japonsko v dodávkách energie závislé z jedné třetiny na atomových elektrárnách.

Japonský premiér Jošihiko Noda slíbil snížit závislost Japonska na jaderné energii a chystá do léta připravit novou energetickou politiku. Zatím Japonsko spoléhá na elektrárny tepelné a zavedlo přísné omezování spotřeby energie.

Zdroj: E15

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..