Oprava černobylského sarkofágu. Zdroj: blogstroyka.rosatom.ru
Oprava černobylského sarkofágu. Zdroj: blogstroyka.rosatom.ru

Ukrajina začne nad havarovaným blokem černobylské jaderné elektrárny stavět nový sarkofág. Mělo by se začít 26. dubna, v den 26. výročí nejhorší jaderné katastrofy v dějinách. V Soulu to na okraj summitu OSN o jaderné bezpečnosti řekl ukrajinský prezident Viktor Janukovyč.

Zničený čtvrtý reaktor, který explodoval v dubnu 1986, je uzavřen pod betonovým krytem a na jeho bezpečnost dohlíží kolem 2500 lidí.

„Problém je v tom, že sarkofág byl postaven pod časovým tlakem velmi rychle, protože bylo nutné ihned něco udělat na starých základech nedostatečně prozkoumané stability. A postupem času dochází i jeho poškození, a tím samozřejmě k možnému úniku radioaktivity,“ řekl náměstek předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚBJ) Petr Brandejs.

Doplnil, že nový sarkofág se bude stavět ve spolupráci s Evropskou unií, která na něj poskytla i určité finanční prostředky.

Na kontaminovaném území žije ještě přes pět milionů obyvatel. „Je potřeba je chránit a samozřejmě nová ochranná obálka sarkofágu k tomu významně přispěje,“ uvedl Petr Brandejs.

Prezident Viktor Janukovyč upozornil na nízkou úroveň zabezpečení Ukrajiny proti jadernému terorismu.

Zdroj: Český rozhlas

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..