jaderná energie - Stigma Fukušimy. Odstavte jaderné elektrárny, přejí si Japonci - JE Fukušima (fukushima rok pote) 1
Fukušima rok poté, 28. února 2012. Zdroj: knowledge.allianz.com

Valná většina Japonců podporuje postupné odstavování jaderných elektráren, ale uznává, že některé reaktory je třeba znovu spustit a zajistit z krátkodobého hlediska dostatek elektřiny. Vyplynulo to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnil japonský deník Tokio šimbun.

Průzkum byl proveden rok po ničivém zemětřesení a vlně cunami, která způsobila nejhorší jadernou katastrofu v dějinách Japonska. Vláda se v brzké době chystá rozhodnout, zda povolí znovuspuštění některých odstavených reaktorů, připomněla agentura Reuters.

Podle průzkumu 79,6 procenta dotázaných se více či méně rozhodně vyslovila pro výhledové skoncování s jadernou energetikou. Ovšem 69 procent v krátkodobém hledisku podporuje znovuspuštění některých jaderných reaktorů, aby měla země dostatek elektřiny. Rozhodně proti tomu bylo jen 28 procent dotázaných.

Pouze dva z 54 japonských jaderných reaktorů v současnosti fungují, ale oba mají být odstaveny začátkem května. To by mohlo znamenat letos v létě potenciální nedostatek elektřiny.

Japonská vláda už prohlásila, že postupně sníží závislost země na jaderné energetice, která před loňskou katastrofou zajišťovala 30 procent veškeré poptávky.

Zdroj: Týden.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..