jaderná energie - Stát by měl ručit za pevnou cenu elektřiny z Temelína, žádá šéf ČEZ Beneš. Politici jsou proti - Nové bloky v ČR (cez benes) 1
Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Zdroj foto: ČTK

Šéf elektrárenské společnosti ČEZ Daniel Beneš chce, aby stát firmě zaručil pevnou cenu elektřiny z jaderné elektrárny Temelín. Premiér Nečas s jeho návrhem nesouhlasí, proti je i ministr financí Miroslav Kalousek. Stát podle něj nemá na záruku dostatek financí.

Daniel Beneš chce přesvědčit vládu Petra Nečase, aby firmě zaručila pevnou cenu elektřiny z nových bloků jaderné elektrárny Temelín, jejíž dostavbu dostal od politiků uloženou jako prioritu. Beneš to řekl v rozhovoru pro dnešní Lidové noviny.

Při nízkých cenách energie by tak stát ČEZ doplácel ze státního rozpočtu. Na kolik by to státní pokladu přišlo nelze odhadnout. Nikdo netuší, kolik bude proud stát, až se za deset let nové bloky spustí.

„Nikde na světě nestaví jaderný projekt bez nějakého zapojení sátu. Zatím jsem politikům řekl, jak to dělají v jiných zemích,“ řekl Beneš. „Mně osobně připadá inspirativní britský model, kdy je výkupní cena jaderné energie regulována. Nastaví se nějaká fixní cena, kterou má provozovatel elektrárny zaručenou, ať se na trhu děje cokoliv,“ dodal.

„Když je tržní cena elektřiny nižší než regulovaná, rozdíl doplatí stát. Když je naopak vyšší, doplácí elektrárenská firma do státní pokladny. Bavíme se intenzivně, jak to funguje v jiných zemích. Nejsem ale zastáncem toho, aby stát ručil za cenu,“ řekl Nečas.

„Začínáme se probírat různými výpočty a analýzami, ale musím říci, že jsem ke státním zárukám velmi skeptický. Kapacita záruk, která je v rozpočtových možnostech státu, je vyčerpána,“ komentoval Benešův plán ministr financí Miroslav Kalousek. „Můžeme si dovolit garantovat České národní bance miliardu eur na půjčku pro Mezinárodní měnový fond. Už si ale namůžeme dovolit garantovat Temelín,“ dodal.

Zdroj: denik.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..