jaderná energie - Protijaderná hnutí v Indii jsou financována z USA, tvrdí indický premiér - Ve světě (kudankulam protesty) 1
Loňské protesty proti jaderné elektrárně Kudankulam v jihoindickém Tamilnádú. Protesty přinutili indické provozovatele a ruský personál přerušit spouštění téměř dokončených bloků. Zdroj foto: bellona.org

Premiér Indie Manmohan Singh v rozhovoru pro časopis Science prohlásil, že skupiny protestující proti spuštění dvou nových reaktorů v Kudankulamu nechápou energetickou situaci v Indii. Také se domnívá, že tyto skupiny jsou financovány ze Spojených států a skandinávských zemí.

„Podívejte se, co se děje v Kudankulamu. Jaderný program se dostal do potíží právě kvůli těmto organizacím, které jsou napojeny na Spojené státy. Myslím si, že se jim moc nelíbí naše snaha o technologický rozvoj,“ okomentoval premiér dění kolem protestů proti nové stavbě.

Projekt jaderné elektrárny v Kudankulamu začal již v roce 1988, u zrodu stál tehdejší sovětský prezident Michail Gorbačov a premiér Indie Radžív Gándí. Stavba dvou tlakovodních reaktorů byla dokončena březnu 2011 – krátce před havárií v japonské Fukušimě. O pár měsíců později začaly silné protesty místních obyvatel. Premiér Singh se domnívá, že je vyvolalo Lidové hnutí proti jaderné energii, vedené aktivistou S. P. Udajakumarem.

V listopadu 2011 bylo zahájeno vyšetřování s cílem odkrýt financování této organizace. Aktivisté byli v minulosti také obviňováni z podněcování někdy až násilných protestů proti jaderné elektrárně v Jaitapuru.

Bývalý prezident Indie Abdul Kalám se nechal slyšet, že není nutné ani v nejmenším pochybovat o bezpečnosti jaderných elektráren. Místní úřady odložily spuštění elektrárny do doby, než budou obavy zmírněny.

„Nechceme Indii tlačit závaznými termíny. Ale naši vědci mají kvůli této situaci tak říkajíc svázané ruce již od října 2011. Služby těchto odborníků jsou však zapotřebí i jinde, například na Slovensku nebo v Rusku,“, uvádí ve svém vyjádření ruské velvyslanectví.

Lídři jaderného programu se rozhodli aktivně zapojit veřejnost do diskuze o jaderné energii. Vůbec poprvé bylo uspořádáno hlasování, ve kterém se mohli lidé vyjádřit k tomuto tématu.

Provozovatelé elektrárny navázali těsnější spolupráci s místní komunitou. Začali také podporovat rozvoj infrastruktury v oblasti. Dále je tu snaha informovat veřejnost o výhodách jaderné energetiky. Zatím není jasné, jestli tato strategie překoná strach z jádra, který v místě panuje. Lidé mají obavy, aby jaderná energetika nepřipravila obyvatele o obživu, nezničila tamní způsob života a nepoškodila jejich zdraví. Ze šíření takových obav úřady obviňují protijaderné aktivisty.

Na otázku, zda-li je v Indii pro jadernou energii místo i po fukušimské havárii, premiér Singh odpověděl: „Ano. Zodpovědná a myslící část společnosti podporuje jadernou energetiku.“

Zdroj: World-nuclear.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..