jaderná energie - Nejstarší fungující jaderná elektrárna ukončila svůj provoz - Back-end (oldbury) 1
Jaderná elektrárna Oldbury. Zdroj foto: clickgreen.co.uk

Jediný zbývající reaktor jaderné elektrárny Oldubury, která leží v hrabství South Gloucestershire ve Velké Británii, byl po 44 letech provozu odstaven. Zaměstnanci elektrárny tak ve středu udělali tečku za dlouhou historií nejstaršího provozovaného komerčního reaktoru. Likvidace zařízení elektrárny a demolice budov ale potrvá dalších 90 let a bude stát téměř miliardu liber.

V elektrárně původně pracovaly dva reaktory o výkonu 435 MW. Takový výkon pokryje spotřebu půlmilionové metropole. Oba reaktory používaly speciálně upravené palivo, které už není vyráběno. První reaktor byl odstaven minulé léto, druhý měl před odstavením spotřebovat zbylé zásoby.

Provozovatel elektrárny (Magnox) měl původně v plánu odstavit druhý blok až na konci letošního roku. Ale provoz reaktoru nebyl nadále finančně výhodný. Nedaleko Oldbury bude v roce 2025 spuštěna nová šestkrát větší elektrárna.

Phil Sprague. Ředitel elektrárny řekl novinářům, že konečné odstavení prožíval personál velmi emotivně. „Nikdo z lidí pracujících v kontrolní místnosti nechtěl to tlačítko pro odstavení zmáčknout,“ řekl Sprague. Dodal také, že mnozí technici zde pracovali skoro čtyřicet let.

Nyní se bude reaktor nějakou dobu chladit a až k tomu dostane provozovatel povolení, palivo bude vyjmuto a odvezeno do úložiště v Sellafieldu.

Tato fáze bude trvat přibližně dva roky. Počet zaměstnanců elektrárny klesne během roku ze současných 460 na 360. Propuštění budou mít šanci získat práci v nedaleké plánované elektrárně, která je společným podnikem německých společností E.ON a RWE. „Ti starší mají nárok na důchod,“ dodal Sprague.

Projekt nové elektrárny je ovšem stále v plenkách, investoři zatím nezískali od britské vlády povolení.

Alen Pinder z místní ekologické organizace uzavření elektrárny vítá, ale dodává, že vedení slibovalo odstavit oba bloky už v roce 2008.„Rozebírání elektrárny bude trvat desítky let, teprve naše pravnoučata tuto práci dokončí,“ dodal Pinder.

Podle úřadu, který má likvidaci elektrárny na starosti, elektrárna vstoupí v roce 2027 do tzv. udržovací fáze. V této fázi už bude už stát jen reaktorová budova a reaktorové jádro bude ponecháno ve stabilním stavu s minimálním dohledem. Konečné demontování všech objektů je naplánováno do období mezi roky 2092-2101.

Novým rekordmanem mezi jadernými elektrárnami v provozu je švýcarská elektrárna Beznau, která byla spuštěna v roce 1969.

Zdroj: DailyMail, BBC

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..