jaderná energie - Laser může ukázat cestu k novým zdrojům energie - Věda a jádro (titansafir) 1
Největší výhodou laseru s titan-safírovým krystalem je možnost spojitě měnit vlnovou délku a vysílat extrémě krátké pulsy. Zdroj: University of Nebrasca

Nové ultrarychlé laserové zařízení, které umí vytvářet velmi intenzivní a krátké (jednotky femtosekund – biliardtiny sekundy) světelné pulzy, má vědcům z Východoanglické univerzity (UEA – Norwich) pomoci odhalit mechanismus přenosu energie z jedné molekuly na druhou. Výsledky mohou posunout naši schopnost využívat sluneční energii o velký krok kupředu.

Nový laser pracuje v poměrně široké oblasti spektra od ultrafialového až po infračervené záření. Zařízení je financováno grantem britské Rady pro techniku a fyzikální výzkum (EPSRC) v hodnotě 466 tisíc liber.

Nový světelný zdroj bude využíván k 2D elektronické spektroskopii, pomocí které budou pozorovány nejrychlejší chemické reakce. Studium přenosu energie v přírodních i umělých strukturách (například v bílkovinách a uměle vyrobených molekulárních materiálech) přinese vědcům poznatky, které pomohou zlepšit účinnost solárních kolektorů a rozšířit možnosti v oblasti nanotechnologií.

Steve Meech, Profesor chemie na UEA k tomu řekl: „S tímto zařízením budeme schopni navrhnout experimenty, které odhalí do posledního detailu souvislost mezi účinností reakcí závislých na osvětlení v přírodních i umělých materiálech a jejich molekulární strukturou.“

2D elektronická spektroskopie je podobná mnohem známější metodě – nukleární magnetické rezonanci (NMR). Tato metoda využívá velmi rychlé pulsy viditelného světla k odhalení párů elektronů se stejným stavem, naproti tomu NMR používá pulsy na menších rádiových frekvencích a zkoumá přechody mezi jednotlivými spinovými stavy jader.

Po dobu dvaceti let byly experimenty tohoto typu postaveny na zesilovaných barvivových laserech (tyto lasery používají nějaké organické nebo anorganické barvivo jako médium, ve kterém probíhá stimulovaná emise fotonů). Takové lasery ale byly velmi nestabilní a rozsah experimentů byl omezený. Zlom v této oblasti přišel s objevem titanového safírového laseru.

„Jenom díky výjimečné stabilitě a spolehlivosti těchto moderních zařízení, můžeme uvažovat o 2D optických experimentech, které poběží několik dnů v kuse,“ dodal Meech.

Lesley Thompson, šéfka oddělení pro výzkum v EPSRC, o financování projektu řekla: „Grant na experimentální vybavení umožní UEA získat vše, co k pokusům potřebuje, EPSRC navíc vyhradil dalších 613 tisíc liber pro personál a navázání spolupráce.“

Zdroj: Photonics Online

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..