Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.
Ministr průmyslu a obchodu ČR Martin Kuba. Zdroj: zpravy.ihned.cz

Praha – Česká republika musí trvat na využití jaderné energie, řekl dnes na Mezinárodním energetickém regulačním fóru ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS). Kromě dostavby jaderné elektrárny Temelín a prodloužení životnosti jaderné elektrárny Dukovany do roku 2035 je podle ministra nutné hledat prostor pro možnou výstavbu třetího jaderného zdroje.

Ministerstvo průmyslu a obchodu nyní připravuje státní energetickou koncepci, která podle Kuby stanoví podmínky tuzemské energetiky na dalších 25 až 30 let. „Je nutné stabilizovat energetický systém a co nejvíce využívat domácích zdrojů. Státní energetická koncepce musí být především únosná pro naši ekonomiku,“ uvedl ministr.

Státní energetická koncepce by měla být hotova v polovině roku a bude zřejmě předpokládat, že jaderné elektrárny v budoucnu pokryjí více než polovinu tuzemské spotřeby energie. Temelín by měl být dostavěn a v provozu do roku 2025, podle Kuby existuje také možnost vybudování pátého bloku v Dukovanech.

„Pro možné vybudování třetího jaderného zdroje byla před lety vybrána lokalita Blahutovice. Podmínky ale v tomto místě nejsou ideální. Je nutné otevřít debatu o hledání nového místa pro třetí jaderný zdroj,“ řekl Kuba. Jeho výstavba by ale přicházela v úvahu až za čas.

Ministr také zdůraznil, že Česko nemůže podporovat obnovitelné zdroje, které nevyrábí elektřinu za únosných ekonomických podmínek. „Solární elektrárny stojí každoročně zhruba 32 až 35 miliard korun,“ poznamenal. Solární zdroje podle něj nadměrně zatěžují rozpočet, přitom nepomáhají dalšímu vývoji tuzemské energetiky.

V rámci energetické koncepce chce ministr také urychlit výstavbu přenosových sítí energie. Musí se tak vyrovnat tempu výstavby nových evropských zdrojů. Nutné je podle něj zejména urychlit různá povolovací řízení při výstavbě. „Když se za jeden rok postaví nový zdroj, ale výstavba přenosové soustavy potrvá 13 let, nastává komplikovaná situace,“ dodal Kuba.

Zdroj: Finanční noviny

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..