jaderná energie - Japonský expert na jadernou bezpečnost: „Nevidím žádnou schůdnou alternativu k jaderné energii“ - JE Fukušima (shojiro matsuura) 1
Šodžiro Matsuura, předseda japonské Asociace pro výzkum jaderné bezpečnosti. Zdroj: gengikyo.jp

Uplynul rok od havárie ve Fukušimě, která v Japonsku obrátila většinu lidí proti jaderné energetice. V politice teď nezní žádné silné hlasy podporující jaderné elektrárny, jak však ve čtvrtek uvedl japonský odborník pro jadernou bezpečnost, neexistuje smysluplná možnost, jak produkci jaderné elektřiny stáhnout na nulu.

Náklady na výrobu energie z obnovitelných zdrojů, jako jsou větrné a solární elektrárny, jsou mnohem vyšší, a pro zemi, která již vyčerpala své zdroje surovin, není řešením zvýšit svou závislost na fosilních palivech, řekl v Singapuru Šodžiro Macuura, předseda japonské Nuclear Safety Research Association.

„Japonci by se měli do budoucna rozhodnout pro zachování určitého podílu jaderné energie,“ dodal, zdráhal se však být konkrétnější.

Japonská Komise pro atomovou energii v současné době uvažuje o větších změnách v koncepci domácího jaderného programu. Očekává se, že s novou strategií přijdou v červnu nebo červenci, řekl Matsuura.

Předtím, než 11. března 2011 ničivé zemětřesení a tsunami vyřadilo některá zařízení a vyžádalo si preventivní zastavení provozu jiných, tvořila v Japonsku jaderná energie asi 20 % z celkového podílu a vláda měla v plánu zvýšit její podíl na 50 %. Události 11. března, kdy došlo k roztavení palivových tyčí a úniku radiace z elektrárny Fukušima Daichii, však vynesly do popředí otázky bezpečnosti.

Na otázku, zda by Japonsko bylo schopno žít bez jaderné energie, Matsuura odpověděl, že jediným způsobem, jak toto zajistit, by bylo značně omezit průmyslové aktivity a zredukovat počet obyvatel.

Jaderná energie stála před katastrofou ve Fukušimě asi 6 jenů na kWh (1,38 Kč/kWh). Dnes je toto číslo po započtení nákladů na řešení následků nehody dvojnásobné. Stále je to však méně než odhadovaných 14 jenů/kWh za větrnou energii a 40 jenů/kWh za energii solární, poukázal Macuura.

Na základě těchto cenových omezení začalo Japonsko uvažovat o vysokoteplotních plynem chlazených reaktorech, které využívají helium a jsou považovány za bezpečnější než lehké vodní reaktory, které se v zemi využívají v současné době. Tato technologie se začala testovat na malé, 30MW elektrárně. Jde o jednu z koncepcí takzvaných reaktorů IV. generace, které zatím nikde na světě nejsou komerčně využívány.

Macuura uvedl, že díky technologickým pokrokům se u plynem chlazených reaktorů zvyšuje energetická účinnost a snižují se náklady.

Hlavní překážkou je i nadále veřejné mínění. Podle Macuury nedávné mediální průzkumy ukázaly, že 60 % Japonců je proti jaderné energii, 30 % bylo pro a zbytek zůstal neutrální. Podnikatelská komunita obecně jadernou energii podporuje.

Místní média jsou rozdělená na dva tábory, pár místních novin se staví proti jaderné energii, některé jsou pro a prominentní ekonomické a průmyslové noviny se nacházejí „někde na pomezí“.

Zatímco v Japonsku roste „iracionální jaderná fóbie“ – například mladé matky nechtějí „za žádnou cenu dopustit, aby došlo k takovéto radioaktivní nehodě“ – obavy z protijaderného lobby jsou namístě.

Odborníci z USA, kteří vyšetřovali nehodu ve Fukušimě, zdůraznili „nedostatky a nesrovnalosti japonských metod a systémů regulace a managementu,“ řekl Macuura a dodal, že se s tímto výrokem do značné míry ztotožňuje. Nebylo snadné změnit japonský styl managementu, ale jak pravil, započala postupná cesta k nápravě. Po zvážení všech faktorů dodal, že to bude trvat okolo 40 let, než japonský sektor jaderné energetiky zcela zregeneruje.

Zdroj: Platts.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..