jaderná energie - Jaderný summit v Soulu skončil, jeho závěrem je apel k větší jaderné bezpečnosti - Aktuálně (summit obama naz medvedev) 1
Na summitu v Seoulu se sešli hlavy jaderných zemí. Zleva prezident USA Barack Obama, Kazachstánu Nursultan Nazarbajev a Ruské federace Dmitrij Medvěděv.

Soul – Delegáti dvoudenního summitu OSN o jaderné bezpečnosti v jihokorejské metropoli Soulu dnes v závěrečném prohlášení zopakovali svou dřívější výzvu, aby byl ve světě „do čtyř let zabezpečen veškerý citlivý jaderný materiál“. Rovněž pak podpořili „nezbytnou roli“ Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) při spolupráci mezi jednotlivými zeměmi světa.

V komuniké, které agentura Reuters označila za „mdlé“, vůdci více než 50 zemí světa zdůraznili, že je zapotřebí dál zvýšit úsilí, aby byl zajištěn „bezpečnější svět pro nás pro všechny“.

„Nukleární terorismus zůstává jednou z největších hrozeb mezinárodní bezpečnosti. Odstranit tuto hrozbu vyžaduje přísná opatření v jednotlivých zemích a mezinárodní spolupráci, vzhledem k možným globálním politickým, ekonomickým, sociálním a psychologickým důsledkům,“ uvádí se v prohlášení, jež podle agentury Reuters obsahuje množství obecných závazků, ale málo konkrétních detailů.

Komuniké rovněž „potvrzuje společné cíle účastnických zemí, kterými jsou snížení počtu atomových zbraní a mírové využívání jaderné energie“. Kontroverzní zbrojní programy Severní Koreje a Íránu nicméně nebyly na pořadu jednání summitu a ani jedna z těchto zemí nebyla na schůzku pozvána.

K zajištění citlivého jaderného materiálu do čtyř let se zavázali čelní světoví představitelé již na prvním summitu OSN o jaderné bezpečnosti, který se konal v roce 2010 ve Washingtonu. Hlavním tématem washingtonského summitu bylo zamezit, aby se vysoce obohacené plutonium a uran nedostaly do rukou teroristů. Několik zemí, mezi nimi třeba Kazachstán, Mexiko či Ukrajina, od té doby svůj nukleární materiál zabezpečily.

Příští summit se uskuteční v roce 2014 v Nizozemsku.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..