jaderná energie - Jaderný obr Areva slíbil, že do dostavby Temelína zapojí 14 firem z ČR - Nové bloky v ČR (svetlik lazo) 1
Generální ředitel Vítkovice Holding Jan Světlík (vpravo) a hlavní obchodní manažer Arevy Ruben Lazo, v pozadí Thomas Epron, ředitel divize Arevy pro střední a východní Evropu. Vítkovice tak už podepsaly memorandum o spolupráci se všemi třemi účastníky temelínského tendru. Vyhraje ale jen jeden – možná ani to ne. Zdroj: byznys.ihned.cz

Jedna z největších firem v jaderné energetice, francouzská společnost Areva, srovnala krok s dalšími zájemci o dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. Se 14 českými firmami uzavřela dohodu o budoucí spolupráci. K té dojde, pokud Areva vyhraje lukrativní tendr na dostavbu elektrárny.

Areva memorandum o porozumění s tuzemskými firmami podepsala jako poslední ze tří zájemců o zakázku na rozšíření JE Temelín o dva nové bloky.

Dalšími uchazeči jsou americký Westinghouse a Škoda JS v česko-ruském konsorciu se společnostmi Atomstrojexport a Gidropress. O vítězi zakázky za desítky, ale možná i stovky miliard korun (náklady jsou zatím v rovině hrubých odhadů) by měla vláda rozhodnout příští rok.

Smlouvu podepsala firma na francouzském velvyslanectví v Praze. Příslib o spolupráci tím dostalo 14 českých firem, například Vítkovice, I&C Energo, Metra Blansko, SIGMA Group nebo Královopolská RIA.

„Zkušení čeští dodavatelé se stávají klíčovými partnery v našem globálním dodavatelském řetězci. AREVA nedávno udělila společnosti TS Plzeň zakázku v hodnotě půl miliardy českých korun na dodání hlavního technického vybavení pro svůj výrobní závod. Několik dalších dodavatelů již pracuje na projektech ve Finsku, Číně a Francii. Tato fakta ilustrují naši opravdovou a trvalou podporu českému průmyslu a stvrzují naše silné odhodlání podílet se společně s českými partnery na výstavbě bloků tři a čtyři Jaderné elektrárny Temelín,“ řekl obchodní ředitel společnosti Areva Ruben Lazo.

„U temelínského projektu očekáváme, že až 70 procent prací bude nabídnuto místním firmám,“ uvedl zástupce viceprezidenta pro nákup společnosti Areva Valéry Lefevre. „Areva nabízí místnímu průmyslu významné obchodní příležitosti rovněž pro projekty v zahraničí,“ dodal. Areva a české firmy by mohly navázat například také spolupráci v oblasti obnovitelných zdrojů energie.

Uchazeči o dostavbu Temelína získali loni od provozovatele elektrárny ČEZ zadávací dokumentaci a teď se snaží získat vazby na české podniky. Účast českých firem na dostavbě Temelína sice není oficiální podmínkou v zadávací dokumentaci, zástupci ČEZ a státu ale několikrát zdůraznili, že při výběru dodavatele budou věnovat této věci pozornost. Výběrové řízení o dostavbu nyní směřuje do rozhodující fáze.

Zdroj: Idnes.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..