jaderná energie - Jaderná elektrárna Kudankulam bude, řekla vláda indického Tamilnádú - Nové bloky ve světě (kudankulam2) 1
JE Kudankulam. Téměř hotovou elektrárnu, postavenou podle ruské technologie, před půl rokem obsadili místní obyvatelé s tím, že se bojí o své zdraví, půdu a tradiční zdroje obživy. Indický premiér Manmonah Singh obvinil USA z podněcování těchto protestů. Zdroj: infrawindow.com

Indický stát Tamilnádú rozhodl o co nejrychlejším spuštění jaderné elektrárny Kudankulam. Více než 300 vědců a inženýrů včetně 80 ruských specialistů zahájili v úterý přípravu již hotových reaktorů ke spuštění. Oznámila to ruská agentura Interfax.

Předcházelo tomu sedm měsíců blokády ze strany místních obyvatelů, kteří se obávali o bezpečnost elektrárny a o to, že je připraví o půdu a obživu (například rybáři vyslovili obavu, že elektrárna bude zahřívat okolní vody a zahubí tamní ryby). Vláda Tamilnádú však rozhodla jednoznačně: „Pečlivě jsme prostudovali zprávy odborníků a došli jsme k závěru, že projekt elektrárny Kudankulam je bezpečný. (…) Jsme přesvědčeni, že elektrárna nebude nijak ohrožovat tuto oblast ani v případě zemětřesení, cunami a dalších živelných pohrom“, prohlásila Džarajám Džajalalíta, předsedkyně vlády Tamilnádú.

Po přijetí tohoto rozhodnutí policie státu zadržela na dvě stě organizátorů a účastníků protestů: „Tuto noc bylo zadrženo více než 180 lidí, včetně 15 aktivistů. Byli obviněni z podněcování podvratné činnosti a vojenské akce proti vlastní zemi“. V obcích kolem Kudankulamu nařídila vláda stanné právo a zakázala všechna shromáždění, těmito tvrdými opatřeními zřejmě chce zabránit jakémukoliv dalšímu pokusu stavbu a spuštění elektrárny ohrozit nebo zdržet.

Zdroj: Interfax

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..