jaderná energie - Írán nakonec pustí inspektory MAAE do Parčínu - Ve světě (parchin) 1
Satelitní snímek tajemného jaderného objektu v Parčínu. Zdroj: worldnews.com

TEHERÁN – Írán nakonec zpřístupní zařízení na vojenské základně Parčín mezinárodní inspekci. Íránci základnu neotevřeli inspektorům při jejich předcházející návštěvě před dvěma týdny.

„Parčín je vojenské zařízení a zpřístupnit ho to vyžaduje určitý čas. Proto se tam návštěvy často nepovolují. Umožníme MAAE (Mezinárodní agentuře pro atomovou energii) toto zařízení navštívit,“ sdělil ve Vídni íránský zástupce při MAAE.

Agentura má informaci, že Írán na základně vybudoval podzemní zařízení pro testování vysoce výbušných látek. Může to být jeden z důkazů toho, že Írán pracuje na vojenském jaderném programu.

Naposledy základnu odborníci z agentury viděli v lednu 2005, v březnu téhož roku už další prohlídku Teherán nepovolil. Neučinil to ani letos, když byly v Íránu dvakrát delegace MAAE.

Generální ředitel agentury Jukija Amano v pondělí zopakoval, že jeho agentura není schopna zaručit, že íránský jaderný program je výhradně mírový, jak tvrdí Teherán. Většina zemí chce Írán k lepší spolupráci přinutit sankcemi, Izrael hovoří i o možném vojenském řešení. Zatím ale v Izraeli rozhodnutí o útoku na íránské jaderné provozy podle dostupných informací nepadlo.

Zdroj: Lidové noviny

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..