Jukka Laaksonen. Zdroj: hs.fi
Jukka Laaksonen. Zdroj: hs.fi

Francouzská společnost Areva má obavu, že Jukka Laaksonen, bývalý šéf finského státního úřadu pro jadernou bezpečnost (STUK), může vyzradit Rosatomu technické detaily jejich reaktoru EPR, podléhající obchodnímu tajemství. Laaksonen totiž přednedávnem (více zde) svůj rodný úřad opustil a získal místo v ruské jaderné korporaci, kde bude odpovídat za dodržování mezinárodních technických norem. Jako vrchní představitel finských jaderných úřadů přitom měl samozřejmě přístup i k budovanému reaktoru v Olkiluotu a jeho technické dokumentaci.

Finský expert uvedl, že v únoru obdržel od vedení Arevy dopis, v němž Francouzi vyjádřili své znepokojení jeho novým zaměstnáním. „Odpověděl jsem jim, že podle finských zákonů je státní zaměstnanec vázán mlčenlivostí i po odchodu z funkce“. Dodal také, že ani žádné citlivé či důvěrné informace o francouzských jaderných technologiích nemá: „Jak bych podle nich měl přečíst všechny ty desítky tisíc stran technické dokumentace, které nám poskytli? (…) Arevě vadí, že mě nestihli kontaktovat jako první. Teď samozřejmě bude mít Rosatom oproti nim výhodu díky mým zkušenostem“.

Od té doby se už Laaksonen s vedením Arevy setkal osobně: na Světovém jaderně-bezpečnostním summitu v Souli seděli za jedním stolem u večeře. „Řekli mi, že moje odpověď jim nestačí, že ji nepřijímají a že nepovažuji záležitost za vyřešenou. Nevím, co mají v plánu udělat, ale já jsem si jist, že jsem neudělal nic špatného“, okomentoval rozhovor Laaksonen.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..