jaderná energie - Experty z MAAE znepokojují stárnoucí jaderné reaktory - Ve světě (nuclear power plant 9igh) 1
Podle údajů MAAE pracovalo v roce 2007 ve světě 439 elektrárenský jaderných reaktorů, většina z nich je starší než 20 let

Až 80 % světových jaderných elektráren „přesluhuje“. Na znepokojivý počet atomových reaktorů, které byly vystavěny před více než dvaceti lety, upozorňuje ve své nové zprávě Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která dohlíží a stanovuje pravidla pro mírové využívání jaderné energie.

Podle poslední zprávy Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která zatím nebyla zveřejněna, rok po jaderné havárii v japonské Fukušimě se na světě nachází až 80 % bloků, jejichž stavební plány vznikly před více než dvěma desítkami let.

Provozovatelé těchto zařízení podle informací agentury již oznámili (nebo to plánují), že mají v úmyslu nechat tyto elektrárny v provozu déle, než je jejich avizovaná životnost.

„Očekává se ale, že tyto starší reaktory budou muset splňovat vysoké bezpečnostní nároky, které se blíží těm, jimž musí dostát bloky, které se vystavěly nedávno nebo se jejich výstavba teprve plánuje,“ píše se v dokumentu, který agentura každoročně zveřejňuje v létě.

„Jsou tu ale určité obavy, aby tyto starší jaderné elektrárny byly schopny tato kritéria splnit,“ uvádějí také autoři téměř 60stránkové zprávy.

Pochybnosti o bezpečnosti jaderné energie rapidně vzrostly po loňském zemětřesení a následní vlně tsunami, která zasáhla japonskou atomovou elektrárnu ve Fukušimě. Některé státy, jako například Japonsko nebo Německo přehodnotily své plány rozvoje energetického sektoru a jádro zcela odsunuly do pozadí (více např. EurActiv 30.5.2011). Jiné státy, jako třeba USA, Čína, Indie, Francie, Slovensko nebo Česká republika ale u výroby elektřiny z jádra i nadále zůstaly.

Fukušimská havárie v každém případě přiměla evropskou sedmadvacítku k tomu, aby poměrně rychle zareagovala a přijala rozhodnutí o tom, že všech 143 evropských jaderných elektráren, i těch, které jsou ve výstavbě nebo se jejich stavba teprve zamýšlí, projde přísnými bezpečnostními testy (EurActiv 28.3.2011).

Kontrolu nejprve prováděly domácí kontrolní úřady a následně se na ní podílely i týmy složené z mezinárodních odborníků. Výsledky zátěžových testů by měla Evropská komise zveřejnit na konci června.

V březnu letošního roku se ve třech desítkách států světa nachází podle statistik Světové jaderné asociace (WNA; z angl. World Nuclear Association) 435 funkčních jaderných zařízení, které vyrábějí přibližně 14 % světové elektřiny. Ve 13 zemích probíhá výstavba dalších 60 jaderných bloků a v budoucnosti má na světě vyrůst ještě dalších více než 160 reaktorů.

Zdroj: Reuters

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..