jaderná energie - Dana Drábová: Němci mají ústup od jádra promyšlený - Životní prostředí (drabova ln) 1
Předsedkyně SÚJB Dana Drábová. Zdroj foto: Lidové noviny

V Evropě na tragédii ve Fukušimě nejvýrazněji zareagovalo Německo, když odstoupilo od jaderné energie. Důsledky havárie jsou rozdílné pro různé části světa. Pro Lidové noviny to v rozhovoru řekla Dana Drábová, jaderná fyzička a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

LN Pokud byste měla zhodnotit hlavní dopady tragédie ve Fukušimě nejen na jaderný průmysl, ale i na světovou energetiku jako celek. Jaký z těchto dopadů je podle vás nejzásadnější?

Důsledky havárie ve Fukušimě jsou velmi rozdílné pro různé části světa. V Evropě zůstává určitě nejvýraznějším důsledkem deklarované odstoupení Německa od využívání jaderné energie, v jihovýchodní Asii ale fukušimská tragédie sice také vyvolala odezvu, ovšem jaderný program s určitou zvýšenou opatrností pokračuje dál.

LN Německu i mnozí čeští ekonomové a politici vyčítají, že po Fukušimě zbytečně podlehlo protijaderné hysterii. Podle nich se prostě civilizovaný svět, alespoň prozatím, bez jádra neobejde a Němci se vrhají do dobrodružství s nejasným koncem. Jsou tedy němečtí politici hloupější nebo méně prozíraví než čeští?

Němečtí politici neměli jinou možnost. Jestliže 70 procent obyvatel jadernou energii odmítá, státu opravdu nezbývá nic jiného než se tomu přizpůsobit, nemůže jít úplně proti vůli obyvatel. Na druhou stranu si vůbec nemyslím, že ze strany Německa šlo o nějaké emocionální, nepromyšlené rozhodnutí.

Podle mého názoru to mají Němci naopak velmi dobře promyšlené. Pokud dnes na světě existuje nějaký stát, kterému se může podařit zastavení jaderné energetiky a její nahrazení jinými zdroji, pak je to právě Německo.

LN Proč tedy nenásledujeme příklad Německa a trváme na tom, že se bez jádra v energetice ani v budoucnu neobejdeme? Není lepší se řídit příkladem Němců než třeba Číny nebo Ruska?

Problém zůstává v tom, že Německo si svůj avizovaný pokus o přechod z jádra k obnovitelným a dalším zdrojům takzvaně může dovolit, jedná se jednu z nejbohatších zemí světa. Němce totiž bude náhrada výroby v jaderných elektrárnách jinými zdroji stát obrovskou, pro chudší státy nepředstavitelnou sumu peněz. Třeba se však skutečně jedná o investici do budoucna, která se Německu někdy v budoucnu vyplatí a Němci se budou moci chlubit, že ukázali světu v energetice ideální cestu.

Dnes ale na světě neexistuje mnoho států, které by takový energetický přechod dokázaly ufinancovat. Němci dnes platí v Evropě takřka všechno, od řeckého dluhu až po příspěvky do fondu soudržnosti. A ještě si troufají na finančně nesmírně náročný přechod od jádra k jiným zdrojům energie. To mohou dokázat asi opravdu jen Němci.

LN A co příklad Japonska? Z 54 japonských reaktorů dnes po havárii ve Fukušimě pracují pouze dva a přesto se země na rozdíl od různých katastrofických prognóz energeticky nepoložila, domácnosti svítí, podniky vyrábějí. Jak to tedy Japonci bez jádra dokázali?

Obyvatelé Japonska jsou nesmírně disciplinovaní, takže například spotřeba elektřiny poklesla o 10 až 15 procent, lidé i firmy šetří s elektřinou, kde se dá. Řada podniků zavedla noční směny, přešla na takový režim, kdy se spotřeba elektrického proudu rozloží na delší časové období. Reaktory z části nahradily elektrárny s dováženým zkapalněným plynem. To je ale momentální situace. Otázkou zůstává, jak to bude v Japonsku s energetikou vypadat za rok nebo třeba pět let, zda by se země skutečně dokázala bez jádra obejít i v dlouhodobém horizontu. Je to podobné jako v Německu.

Kdo čekal, že odstavení osmi německých reaktorů způsobí Němcům v energetice okamžitě vážné potíže, pochopitelně se zmýlil. S tak okamžitými dopady na energetiku nikdo nemohl počítat. Jestli Němci zvolili dobře a jestli se svým rozhodnutím budou mít problémy, se ukáže až za delší čas.

LN Kdy ale tedy podle vašeho odhadu nastane ten takzvaný den „D“ a odborníci budou moci jednoznačně posoudit, zda Němci jdou správnou cestou nebo se naopak fatálně zmýlili?

To bych opravdu věštila z křišťálové koule. Svět se tak překotně vyvíjí, že nějaké zaručené prognózy o budoucnosti energetiky se mohou už zítra ukázat jako zcela mylné. Třeba se už v brzké budoucnosti podaří lidem najít způsob, jak elektřinu dlouhodobě skladovat, což by v energetice znamenalo doslova revoluční obrat a změnu ve využívání zdrojů. I když totiž stále vylepšujeme a upravujeme možnosti, jak elektřinu získávát, baterie paradoxně zůstávají prakticky stejné jako když byly před 150 lety vynalezeny. V téhle oblasti tedy určitě existují dosud neobjevené rezervy.

Zdroj: Lidové noviny

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..