jaderná energie - Česko začíná couvat z dostavby Temelína - Nové bloky v ČR (Lokalita ETE maly) 1
Může skutečně padnout největší energetický projekt posledních let - dostavba Temelína ? Zdroj: SÚJB

PRAHA – Topmanažeři ČEZ vážně pochybují o dostavbě temelínské jaderné elektrárny a chystají „plán B“. Informují o tom v sobotním vydání Lidové noviny.

Dostavba jaderné elektrárny Temelín, stamiliardová zakázka, za níž neváhají lobbovat nejmocnější politici světa, se možná vůbec neuskuteční. Lidé z vedení skupiny ČEZ, která má plánovaný tendr na starosti, totiž vydali zatím nejsilnější signál, že z tendru nakonec sejde, píší Lidové noviny.

Pravděpodobnost, že třetí a čtvrtý blok v temelínském areálu nevyrostou, je podle nich poměrně vysoká. „Podle mého odhadu asi tak třetinová,“ uvedl pod podmínkou anonymity jeden z topmanažerů ČEZ. Důvodem je nízká cena elektřiny na burzách, problémy uchazečů s budováním nejmodernějších reaktorů či obavy, že Brusel zpřísní pravidla pro jaderná zařízení. Jinými slovy: vedení ČEZ se obává, že se chod obřího Temelína nevyplatí, uvádí Lidové noviny.

Vedení ČEZ proto chystá i „plán B“. Musel by asi postavit další paroplynové elektrárny a prodloužit provoz některých uhelných elektráren. Podle Lidových novin je prakticky jisté, že pak už by Česko nebylo vývozcem, ale dovozcem elektrické energie.

Zdroj: MEDIAFAX

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..