jaderná energie - Češi už vědí, kam v ruském jaderném průmyslu - Nové bloky v ČR (Novovoronezh Nuclear Power Plant II 1) 1
Nový reaktor VVER 1200 bude pracovat například v Novovoroněžské jaderné elektrárně, na podobných projektech se v dalších letech mohou podílet i Češi

Praha, 5. 3. 2012. České podniky dostaly katalog zařízení, které mohou nabídnout pro jaderné projekty Atomstrojexportu. Jde o další krok v budování dodavatelského řetězce Rosatomu v návaznosti na podpis memorand.

Společnost Atomostrojexport, která je jedním ze tří členů česko-ruského Konsorcia MIR.1200 ucházejícího se o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Temelín 3, 4, vytvořila pro české společnosti katalog zařízení, jež jsou využívány při stavbě jaderných elektráren podle ruského modelu. Katalog, který obsahuje více než 4 tisíce kusů zařízení, byl předán Českému jadernému fóru a Národnímu strojírenskému klastru. České společnosti tak mají nyní příležitost nabídnout konkrétní zařízení, která lze aktuálně využít pro projekty realizované společností Atomstrojexport.

Jde o způsob, jak aktivně naplňovat myšlenku co největšího zapojení českého průmyslu do výstavbyjaderných bloků, kterou prosazuje Konsorcium MIR.1200. České společnosti mají šanci se výrazně prosaditnejen při dostavbě JE Temelín 3, 4, ale také jako dodavatelé pro další jaderné elektrárny stavěné podleruského modelu. V současnosti Rosatom realizuje či plánuje výstavbu 30 bloků jaderných elektráren, z nichž 9 je na území Ruské federace a 21 je realizováno v třetích zemích.
„Účast českých firem na velkých projektech výstavby jaderných elektráren je pro nás velice důležitá.Nepochybuji, že právě tu nalezneme dodavatele, kteří budou schopni splnit ty nejpřísnější normy anejvyšší standardy, které jsou s jaderným průmyslem logicky spojené“, prohlásil prezident společnosti Atomstrojexport Valerij Limarenko.
Vytvoření katalogu zařízení je dalším krokem v úsilí zapojit české podniky do dodavatelského řetězce Konsorcia MIR.1200 a společnosti Rosatom. Společnost Rosatom již v říjnu 2011 podepsala s 15 českýmipodniky memorandum o spolupráci a plánuje do konce března zapojit další české a slovenské společnosti. Memoranda vymezují základní podmínky dlouhodobé spolupráce mezi českými signatáři a skupinouRosatom při výrobě, montáži a výstavbě jaderných elektráren s reaktory typu VVER v České republice,Ruské federaci a v dalších zemích.
Za podobným účelem také proběhl 16. února v Plzni seminář, který představil českým podnikům procesa podmínky jejich zapojení do subdodávek pro jaderné projekty v Rusku a ve světě, jakož i pro projektdostavby 3. a 4. bloku JE Temelín. Představitelé konsorcia MIR.1200, které se uchází o dostavbu Temelína,se na něm setkali s více než 60 manažery společností českého jaderného průmyslu. K 1. březnu 2012 se nazákladě tohoto semináře do dodavatelského řetězce společnosti Rosatom přihlásilo 19 českých společností.

Informace:
Konsorcium MIR.1200 je jedním ze tří uchazečů o dostavbu 3. a 4. bloku JE Temelín. Lídrem česko-ruskéhokonsorcia je společnost ŠKODA JS a.s., která ke spolupráci přizvala firmy ZAO Atomstrojexport a OAO OKBGidropress. Konsorcium MIR. 1200 nabízí evoluční projekt jaderné elektrárny VVER-1200, který těží zezkušeností z více než 1290 reaktorových let provozu jaderných elektráren typu VVER. Vychází z osvědčenýchřešení se zvýšenou bezpečností a je unikátní kombinací nejmodernějších aktivních a pasivních kontrolníchsystémů, což z něj činí jeden z nejlepších reprezentantů generace III+.

Zdroj: Atomstrojexport

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..