JE Belene na modelu.
JE Belene na modelu. Zdroj: publics.bg

Sofie – Bulharská vláda mění své plány kolem nové atomové elektrárny v Belene. Chce zmrazit dohodu s ruskou státní firmou Atomstrojexport, která měla projekt na Dunaji dostavět. Cena elektrárny je odhadována na více než 8 miliard eur.

Dohoda s ruským Atomstrojexportem byla uzavřena v roce 2006. Elektrárna měla mít dva bloky, každý z nich o výkonu tisíc megawattů. Situace se ale zkomplikovala. Bulharský ministerský předseda Bojko Borisov totiž minulý měsíc do Moskvy vzkázal, že elektrárnu v Belene Rusové nedostaví.

„Premiér jasně řekl, že pokud bude Belene chápána jako výhradně bulharsko-ruská investice realizovaná Rusy, tak se tento projekt neuskuteční. Premiér na tom trvá,“ uvedl bulharský ministr hospodářství, energetiky a cestovního ruchu Delyan Dobrev.

První z reaktorů, který už ruská firma dodala, jsou Bulhaři připraveni zaplatit. Uvažují však o jeho přemístění do bývalé jaderné elektrárny v Kozloduji.

Energetický expert Atanas Tasev slova předsedy vlády nevnímá jako zrušení projektu, ale spíše jako politickou hru. „Co je podstatou, ale nevíme,“ dodává. Zároveň upozorňuje, že přemístění reaktoru by mohlo vést ke značným finančním ztrátám.

Bulharsko už za projekt v Belene utratilo v přepočtu zhruba 17 a půl miliardy korun. Celková investice za oba bloky je odhadována na víc než dvě stě miliard korun.

Zdroj: Česká televize

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..