jaderná energie - Z americké jaderné elektrárny uniklo malé množství tritia - Ve světě (tritium exit) 1
Ukazatele na nouzové východy nemohou být z bezpečnostních důvodů napojeny na běžné elektrické sítě, protože by nefungovaly bez proudu nebo v případě poškození vedení. Obsahují proto malé množství radioaktivního tritia, které slouží jako zdroj energie pro zářivky (jeho poločas rozpadu činí okolo 12 let). Zdroj: Buzzle.com

Z reaktoru jaderné elektrárny v americkém státu Illinois uniklo radioaktivní tritium poté, co bylo nutné reaktor odstavit kvůli výpadku elektřiny.

Informoval o tom dnes zpravodajský server MSNBC. Provozovatel elektrárny ale zdůraznil, že únik radioaktivity je jen velmi malý a nepředstavuje zdravotní riziko.

Druhý blok jaderné elektrárny Byron, která se nachází 150 kilometrů od Chicaga, se automaticky odpojil v pondělí kvůli výpadku proudu. Elektřinu začaly v nouzovém režimu dodávat dieselové generátory a technici vypustili páru, aby reaktor ochladili. Pára však obsahovala nízkou koncentraci tritia, které je radioaktivním izotopem vodíku.

Mluvčí společnosti Exelon, která elektrárnu provozuje, zdůraznil, že pára obsahující tritium „nepředstavuje zdravotní riziko pro naše zaměstnance, kteří se pohybují u elektrárny, ani pro nikoho z místních obyvatel“. Podotkl také, že bezpečnostní mechanismy v elektrárně fungovaly očekávaným způsobem a že výpadek elektřiny způsobila vadná součástka.

Tritium má poločas rozpadu zhruba 12 let. Zdravotní riziko může představovat, pokud ho lidé vdechnou.

Zdroj: Denik.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..