jaderná energie - Velká Británie a Francie podepsaly smlouvu o jaderné energetice - Ve světě (map nuclear gb) 1
Nová jaderná mapa Spojeného království. Zdroj: BBC News

Britský premiér David Cameron a prezident Francie Nicolas Sarkozy podepsali smlouvu o jaderné spolupráci na summitu v Paříži.„Tato smlouva vyjadřuje společný zájem obou zemí o bezpečné, udržitelné a konkurenceschopné zdroje energie, které otevřít cestu k dalšímu růstu a ke snížení emisí skleníkových plynů,“ okomentoval nové dohody premiér Cameron.
Instituce obou zemí budou těsněji spolupracovat se soukromou sférou v oblastech vývoje a bezpečnosti jaderné energetiky. Jak Francie, tak Velká Británie také chtějí navázat užší kontakty s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii.

Britská vláda oznámila své plány na výstavbu nových jaderných elektráren již v červnu loňského roku. Seznam osmi vytipovaných míst pro chystané bloky byl oficiálně potvrzen (jsou na něm Bradwell, Hartlepool, Heysham, Lancashire, Hinkley Poin, Somerset, Oldbury, Sellafield, Sizewell a Wylfa). Ve všech případech jde o nové bloky již existujících zařízení. Všechny by měly být postaveny do roku 2025.

V rámci této spolupráce se britská společnost Rolls-Royce (vzdálený příbuzný světově proslulé značky automobilů) bude ucházet o podíl na zakázce v hodnotě 400 milionů liber (v přepočtu necelých 12 miliard korun), z celkových 632 milionů liber (necelých 19 miliard korun), což je plánovaná cena všech reaktorů. Jaderné ostrovy by měla dodat francouzská firma Areva, ostatní instalace má obstarat právě Rolls-Royce (nutno dodat, že žádné konkrétní smlouvy nebyly podepsány). Spojené království od zakázky očekává až 1 500 nových pracovních míst.

Zdroj: BBC News

O autorovi

admin

2 Comments

    Podle mapy to vypada, ze vsechno je na pevnine…, ty jaderne ostrovy jsou snad navic?

      Dobrý den, „jaderný ostrov“ je technický termín a znamená primární okruh jaderné elektrárny, tj. sám reaktor a chlazení aktivní zóny.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..