jaderná energie - V Japonsku zůstaly v provozu pouze dva jaderné bloky - JE Fukušima (takahama je) 1
Jaderná elektrárna Takahama. Zdroj foto: Japantoday.com

Poslední pracující reaktor japonské JE Takahama v prefektuře Fukui byl minulou noc odstaven. Důvodem je plánovaná odstávka, určená pro údržbu. Oznámil to provozovatel elektrárny, společnost Kansai Electric Power.

Po vypnutí Takahamy zůstaly v Japonsku pouze dva funkční jaderné reaktory – 6. blok JE Kašiwazaki-Kariwa v prefektuře Niigata a 3. blok JE Tomari na severním ostrově Hokkaidó. Koncem dubna přitom čeká odstávka i tyto reaktory, podle japonských zákonů musejí projít údržbou každých 13 měsíců. Na jaře tedy zůstane Země vycházejícího Slunce zcela bez jaderné elektřiny. Společnost Kansai, která zajišťuje elektřinou střední část ostrova Honšú, uvedla, že vyřazením Takahamy přišly „její“ oblasti zhruba o 8% dodávek.

Japonsko disponuje celkem 54 komerčními jadernými reaktory. Po fukušimské havárii byla drtivá většina z nich zastavena a poměrně nešťastně se časově sešly plánované a mimořádné technické prověrky, zatím byl znovu spuštěn jen jeden na jaderné elektrárně Genkai. Musejí totiž projít náročnými bezpečnostními testy a získat povolení od místních vlád, což bývá kamenem úrazu. Vláda ústřední přitom podle objevujících se zpráv příliš překážky – kromě zmíněných testů – neklade.

Zdroj: Japan Times

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..