jaderná energie - V čele poradní skupiny pro energetiku stane Drábová s Pačesem - V Česku (drabova2) 1
Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Zdroj foto: E15

V čele nové poradní skupiny pro státní energetickou koncepci České republiky stane šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová spolu s bývalým předsedou Akademie věd ČR Václavem Pačesem. Vyplývá to z pozvánky na pondělní tiskovou konferenci ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby, na které budou oba odborníci oficiálně uvedeni do čela této nově ustavené poradní skupiny.

Pačes byl předsedou nezávislé energetické komise, která posuzovala pro vládu budoucí energetické potřeby země už v roce 2008. Na jejím základě vznikl návrh energetické koncepce v roce 2009. Vláda měla původně novou energetickou koncepci posoudit do konce loňského roku. Schválení tohoto strategického materiálu se ale oddaluje již několik let a různé skupiny se v ní snaží prosadit své zájmy.

MPO nyní kromě plánované výstavby dvou nových jaderných bloků v Temelíně zvažuje ještě jeden další v Jaderné elektrárně Dukovany. Podíl jádra na výrobě elektřiny by díky tomu za 20 až 25 let vzrostl z nynějších 30 procent na více než polovinu.

Jedna z dosavadních verzí energetické koncepce, se kterou pracovalo MPO za Kubova předchůdce Martina Kocourka, počítala až s 18 novými reaktory do roku 2060, čímž by podíl jaderné energie vzrostl na 80 procent.

Kuba ale časový horizont zkrátil na 20 až 25 let, kdy by si Česko mělo i nadále vystačit jen se dvěma jadernými elektrárnami v Temelíně a Dukovanech. Temelín má nyní dva bloky, stavba třetího a čtvrtého má být hotova nejpozději v roce 2025, v Dukovanech jsou v provozu čtyři bloky.

MPO počítá v rámci přípravy energetické koncepce také se zvýšením podílu elektřiny vyráběné z obnovitelných zdrojů z nynějších zhruba sedmi procent na 13 procent, což je závazek vůči Evropské unii. Podle Kuby by tento nárůst už neměl dále výrazně zdražit elektřinu pro odběratele, možností je prý například zvýšit výrobu ve vodních elektrárnách.

Ministr by v koncepci rovněž rád stanovil mírný přebytek výroby elektřiny v Česku nad spotřebou. Přebytek do 15 procent je podle Kuby důležitý pro soběstačnost Česka a stabilitu hospodářského prostředí. Podle předchozích verzí koncepce mělo Česko vyvážet do zahraničí až třetinu elektřiny.

Zdroj: E15

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..