jaderná energie - Tendr ČEZ na poradenství při hledání temelínského investora vyhrála BNP Paribas - Nové bloky v ČR (temel622012) 1
V Temelíně je vyhrazeno místo pro další dva bloky, bude je někdo spolufinancovat? Zdroj: Lidové noviny

Praha – Francouzská investiční banka BNP Paribas v případě potřeby pomůže energetické společnosti ČEZ vyhledat finančního partnera pro výstavbu dalších bloků jaderné elektrárny Temelín, zvítězila v tendru na odborného poradce. Uvedl to dnes server Česká pozice. Smlouva mezi ČEZ a BNP Paribas zatím není podepsána.

Pokud se ČEZ rozhodne, že výstavbu nových bloků Temelína nebude platit sama, chce finančního partnera hledat mezi evropským i asijskými energetickými giganty. Případný investorský podíl finančního partnera prý nemůže přesáhnout polovinu, uvedl server. O tom, že ČEZ uvažuje při dostavbě Temelína přibrat finančního partnera se mluví již delší dobu.

Nabídku v tendru na odborného poradce ČEZ podalo šest účastníků. Ve finále se rozhodovalo mezi BNP Paribas a americkou bankou Merill Lynch. Nabídka Francouzů byla však prý výhodnější.

O dostavbu temelínské elektrárny se ucházejí americký Westinghouse, francouzská Areva a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Gidropress a Atomstrojexport. Do 2. července mají firmy předložit své nabídky a v roce 2013 by mělo být rozhodnuto o vítězi tendru. Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína má být hotova nejpozději v roce 2025.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

1 Comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..