jaderná energie - Slováci připravují demolici jaderné elektrárny Jaslovské Bohunice - Back-end (bohunice) 1
JE Jaslovské Bohunice. Zdroj: estav.cz

Slovenská Jaderná a vyřazovací společnost (Javys) připravuje v rámci první etapy odstavování dvou bloků jaderné elektrárny V1 v Jaslovských Bohunicích demolici jejích vnějších objektů, společnost už začala s hledáním firmy, která to zajistí. V neděli o tom informovala tisková agentura SITA.

„Hlavním cílem projektu je demolice několika objektů, a to co nejefektivnějším a ekonomicky nejvýhodnějším způsobem, bez jakýchkoliv nepříznivých změn a tak, aby se usnadnil proces vyřazování,“ informovala společnost Javys.

Měly by tak být odstraněny dominantní chladicí věže, různé spojovací kanály, nebo venkovní osvětlení elektrárny V1. Firma, která získá zakázku, musí zajistit mimo demolice objektů i likvidaci vzniklého odpadu. Potenciální uchazeči musí své nabídky předložit do poloviny května tohoto roku. Celý projekt by měl být financován i prostřednictvím prostředků z Mezinárodního fondu na podporu vyřazení z provozu Jaderné elektrárny Bohunice (BIDSF), který spravuje Evropská banka pro obnovu a rozvoj.

Vyřazování někdejší první československé jaderné elektrárny V1 je naplánováno ve dvou etapách s termínem ukončení v roce 2025. Celkové náklady na vyřazování V1 jsou vyčísleny na 1,1 mld. eur. Úřad jaderného dozoru SR v červenci loňského roku vydal rozhodnutí, kterým povolil první etapu vyřazování elektrárny. V období první etapy vyřazování v letech 2011 až 2015 jsou plánované demontáže neaktivních systémů a zařízení, demolice stavebních objektů a zpracování radioaktivních odpadů vznikajících při vyřazování.

Zdroj: Mediafax

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..