jaderná energie - Rusové získali šéfa finského jaderného úřadu, odchází k Rosatomu - Ve světě (jukka laaksonen) 1
Jukka Laaksonen. Zdroj: forumspb.com

Jukka Laaksonen, dosavadní generální ředitel Finského úřadu pro jadernou bezpečnost, opouští svou funkci. Nejde si však užívat odpočinku – bude pracovat jako viceprezident společnosti Rusatom Overseas, dceřiné společnosti ruského státního gigantu Rosatom, která se zaměřuje na export ruských jaderných technologií do zahraničí. Pod jeho odpovědnost bude spadat technická stránka nových projektů a dodržování mezinárodních norem a standardů.

„Od nové funkce očekávám, že mi dá vynikající možnost zúročit všechny své předchozí zkušenosti a přispět k úkolu, který je pro nás nejdůležitější – bezpečné využívání jaderné energetiky po celém světě“, okomentoval své nové zaměstnání Laaksonen.

„Jsem velmi rád, že se nám podařilo pro ruský jaderný průmysl získat takového odborníka, který je respektován po celém světě. Velmi nám záleží na bezpečnosti a efektivitě našich projektů“, uvedl zástupce generálního ředitele Státní korporace Rosatom pro rozvoj a mezinárodní obchod Kirill Komarov.

Jukka Laaksonen šéfoval finskému Státnímu úřadu pro radiační bezpečnost od roku 1997. V roce 1972 získal titul inženýra na Helsinském technologickém institutu, poté dva roky pracoval jako jaderný fyzik na finském Centru pro technologický výzkum (VTT, Valtion Teknillinen Tutkimuskeskus). V letech 1981 a 1982 pracoval jako hostující odborník pro americký regulační úřad NRC, v letech 1987 až 1989 pak jako expert MAAE. Po celou dobu své kariéry se aktivně angažuje v práci mezinárodních jaderně-bezpečnostních úřadů, několika takovým organizacím předsedal, například Výboru pro bezpečnost jaderných zařízení NEA/OECD v letech 1998-2007. Vedl také několik bezpečnostních misí MAAE, v současnosti je předsedou Mezinárodní bezpečnostní skupiny MAAE).

Komentář Atanase Taseva, profesora a odborníka na energetiku Bulharského jaderného fóra Bulatom:

Myslím si, že přijetí osobnosti s takovým renomé, jaké má Jukka Laaksonen, výrazně přidá ruskému jadernému průmyslu na důvěryhodnosti. Je velmi významné a vypovídající, obzvláště po fukušimských událostech, že do ruské společnosti přišel evropský odborník na bezpečnost, přičemž jde o odborníka, který je znám svým velmi přísným a nekompromisním postojem k bezpečnostním systémům.

Na druhou stranu to také vypovídá o tom, že největší evropští odborníci považují práci v ruských společnostech za perspektivní. Po roce 1986 západní země prakticky přestaly do jaderné energetiky investovat, například Westinghouse by nepřežil bez japonských spolumajitelů, Areva se také příliš nerozvíjela a jen Rusko vytrvalo v investicích a  ve výstavbě nových bloků. Právě proto je dnes tato země na špičce světového jaderného trhu. Osobně velmi vítám, že Rusko se dnes více otevírá světu, že se otevírá Evropě a chce s ní spolupracovat. To vše je součástí nové filozofie Rosatomu: politika otevřenosti a obratu směrem k Evropě.

Zdroj: Rusatom Overseas

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..