28.11.2022
jaderná energie - Ruskému TVELu se poprvé podařilo prorazit na Západě s článkem podle vlastního návrhu - Palivový cyklus (tvel) 1
Palivový článek z dílny TVEL. Zdroj foto: Rosatom.ru

Ruské společnosti TVEL, která je tradičním dodavatelem jaderného paliva na elektrárny, vybudované podle ruských a sovětských technologií, se poprvé podařilo proniknout na západoevropské trhy s palivovými články vlastní výroby. Dodá zkušební partii palivových článků na švédskou jadernou elektrárnu Ringhals, kterou vlastní společnost Vattenfall. Zkušební provoz potrvá několik let, v případě, že se zadaří, budou obě firmy jednat o komerčních dodávkách.

Evropský trh s jaderným palivem je již tradičně konzervativní, odběratelé i dodavatelé spolupracují po desítky let a je velmi těžké změnit stávající rovnováhu sil. Podařilo se to zatím jen americké Westinghouse, která začala dodávat články na ukrajinské jaderné elektrárny, dříve zcela zabrané ruským medvědem. V případě úspěchu jej Rosatom bude moct dohnat. Pravdou ovšem také je, že na český Temelín Westinghouse palivo dodával od jeho spuštění v roce 2000, ale ČEZ po problémech s deformacemi palivových tyčí vypsal výběrové řízení na nového dodavatele, které vyhrál právě TVEL.

Rusové již pro západní jaderné elektrárny palivo vyráběli, zatím ale vždy šlo o zahraniční (francouzské) licence, nikoliv o vlastní díla.

Jaderná elektrárna Ringhals se nachází ve švédském Väröhalvönu, na jihozápadním pobřeží. Má čtyři reaktory, jeden typu BWR a tři typu PWR, byly spouštěny postupně na přelomu 70. a 80. let. Ruské palivo přijde do reaktoru číslo tři, jehož autorem je paradoxně Westinghouse.

Zdroj: world-nuclear-news.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..