jaderná energie - Proč si ČEZ nemůže dovolit postavit třetí a čtvrtý blok Temelína - nová analýza společnosti Candole Partners - Nové bloky v ČR (temelin4) 1
JE Temelín. Zdroj: Českobudějovický deník

Nová studie společnosti Candole Partners se zaměřuje na ekonomické aspekty dostavby třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Temelín. Autor Ivan Kotev se zabývá náklady, jaké bude dokončení Temelína vyžadovat, a dochází k závěru, že společnost ČEZ během plánování dostavby významnou část výdajů do svých výpočtů nezahrnula. Cílem jeho analýzy je poukázat na vysoké riziko, že výstavba Temelína nebude moci být z různých důvodů dokončena.

V lednu 2008 skupina ČEZ oznámila, že plánuje dostavět dva nové reaktory jaderné elektrárny Temelín. Od té doby se finanční situace této společnosti zhoršila, ale vedení firmy stále pokračuje v prosazování původních plánů. Navíc dokonce uvažuje také o rozšíření jaderné elektrárny Dukovany.

Výstavba 3. a 4. bloku Temelína je plánována na začátek roku 2016, do provozu by měly být nové bloky uvedeny v roce 2025.

Finanční ředitel ČEZu Martin Novák v červenci 2011 sdělil novinářům, že v průběhu plánované dostavby Temelína bude firma schopna vydělávat tolik peněz, že pro 3. a 4. blok nebude potřebovat žádnou půjčku. Dodal, že se musí „usmívat nad domněnkami, že ČEZ nebude mít dostatek financí“.

V této studii se snažíme ukázat, že ekonomické plány pro Temelín 3&4 jsou chybné. Cílem analýzy je ukázat, že ČEZ není finančně připraven na výstavbu dvou nových reaktorů a docházíme k závěru, že projekt bude pravděpodobně prodělečný.  Existuje pro to několik důvodů:

Dostavba Temelína koliduje s některými dalšími velkými investicemi, které již ČEZ oznámil. Patří mezi ně například výstavba několika větrných elektráren v Německu, Polsku a Rumunsku, dostavba nového bloku uhelné elektrárny Ledvice nebo modernizace uhelné elektrárny Prunéřov.

Dalším důvodem je nedostatek financí, který ukazuje i pohled do účetnictví firmy. Navíc se zdá, že ekonomické výsledky ČEZu se v posledních letech zhoršují. Mohlo by to negativně ovlivnit schopnost skupiny získat pro dostavbu Temelína finance za atraktivní úrokovou sazbu.

Domníváme se proto, že z ekonomického hlediska nelze projekt na dostavbu Temelína dostatečně obhájit. Bereme na vědomí další motivy, které by mohly výstavbu nových bloků podporovat – patří mezi ně například otázka energetické bezpečnosti, na druhé straně lze také uvažovat o „rent-seeking“.

Celá analýza je dostupná na tomto odkazu.

Zdroj: Euractiv.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..