jaderná energie - Před 35 lety došlo k největší havárii jaderné elektrárny na území Československa - V Česku (jasl boh) 1
Jaderná elektrárna Jaslovské Bohunice. Zdroj foto: radiace.czweb.org

Dnes je to 35 let od chvíle, kdy došlo k největší havárii jaderné elektrárny na území někdejšího Československa. Incident se odehrál na Slovensku v jaderné elektrárně v Jaslovských Bohunicích.

Podle náměstka předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Petra Brandejse šlo tehdy jednoznačně o chybu obslužného personálu.

„Palivo se tehdy mohlo měnit za provozu, jaderný reaktor se nemusel odstavovat. Palivové články obsahovaly pytlík silikagelu, který bránil po dobu skladování navlhnutí paliva. Personál při výměně zapomněl pytlík se silikagelem vyndat, chladivo pak nemohlo proudilo kanálem s palivem a tím došlo k jeho přehřátí. Palivo se začalo se tavit, protavila se i trubka, která ho obklopovala a došlo k úniku a zamoření primárního okruhu radioaktivitou,“ popsal tehdejší událost Brandejs.

Havárie v Jaslovských Bohunicích byla zpětně hodnocena stupněm 4 na sedmibodové mezinárodní stupnici, která hodnotí závažnost jaderných havárií.

„Tento stupeň je charakterizován jako částečné poškození paliva aktivní zóny, s únikem radioaktivity pouze do prostoru jaderné elektrárny,“ upřesnil náměstek Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Právě lidský faktor stojí podle něj za většinou havárií jaderných elektráren.

„Může přispět i nedokonalé technické řešené, které umožní, aby se lidská chyba projevila fatálně. To je příklad i nejhorší jaderné katastrofy v Černobylu, dodal Petr Brandejs.

Zdroj: Český rozhlas

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..