jaderná energie - Požár na ledoborci Vajgač mohl být způsoben obyčejným prachem - Jádro na moři (vajgac) 1
Atomový ledoborec Vajgač, vyrobený ve finských loděnicích Wärtsilä a spuštěný do severních vod v roce 1990. Zdroj foto: atomic-energy.ru

Příčinou požáru na atomovém ledoborci Vajgač, při němž zahynuli dva lidé, mohl být obyčejný prach. Uvádějí to pracovníci společnosti Atomflot. Po tragické nehodě, ke které došlo v noci ze 14. na 15. prosince, dorazil ledoborec do domácího přístavu v Murmansku. V únoru na něm byly zahájeny opravné práce.

Hašení požáru na Vajgači vedl asistent kapitána lodi Andrej Technickij. O děsivém zážitku s médií zatím příliš nemluvil. Oheň se posádce podařilo zvládnout až po pěti hodinách, vyhořelo více než 30 místností.

Podle jedné z verzí, kterou uvádějí pracovníci a vedení Atomflotu, příčinou ohně byl zkrat systémového bloku počítače. Nashromáždil se v něm prach, který se vznítil. Není však jasné, jak by tato nepříliš rozsáhlá nehoda mohla způsobit tak rozsáhlý požár. Posádka podle výpovědí slyšela přinejmenším tři výbuchy, což znamená, že v okolí počítače se musely nejspíš nacházet hořlaviny.

Generální ředitel Atomflotu Vjačeslav Rukša k vyšetřování uvedl, že „(…) tyto výbuchy, které následovaly jeden druhý, toho zničliy nevíce, například vážně poškodily můstkové paluby. To je velmi důležitá skutečnost. Velmi doufáme, že se naším odborníkům podaří najít důvod, kde se na palubě v takovém objevu vzaly výbušné látky“.

Posádka Vajgače má nyní (zpráva byla uveřejněna 10. února) volno, vystřídal ji jiný tým. První opravy obytných prostor a kajut, poté je čeká další výstup do moře. Generální rekonstrukce jej čeká až v létě.

Související články: Při požáru na atomovém ledoborci Vajgač zemřeli dva lidé

Zdroj: vesti.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..