jaderná energie - Novináři podruhé dostali přístup na JE Fukušima - JE Fukušima (fukusima po vybuchu) 1
JE Fukušima poté, co uniklý vodík vybuchl a výbuch protrhl střechy. Zdroj: Globalvoicesonline.org

Zdevastovaná elektrárna Fukušima I je v hledáčku médií permanentně od loňské havárie. Její vedení v pondělí umožnilo krátkou návštěvu skupině novinářů, je to teprve podruhé od březnového zemětřesení (poprvé od tzv. „studeného odstavení“ v prosinci).

Cílem návštěvy je především informovat veřejnost o pokroku v likvidaci škod a o tom, nakolik je elektrárna nyní pod kontrolou. Intenzita záření na místě je stále vysoko nad normálem a před společností TEPCO, provozovatelem elektrárny, lež ještě pořádný kus práce. V poslední době nastaly problémy především s únikem vody, kterou do reaktoru stále čerpají mobilní pumpy. Mráz způsobil poškození těsnění a poměrně velké množství vody určené k chlazení přišlo nazmar, voda naštěstí nebyla radioaktivní.

Šéf elektrárny Takeši Takahaši se omluvil za opakované úniky a návštěvníkům řekl: „Snažili jsme se za každou cenu udržet teplotu důležitých zařízení dost vysoko, ale je zřejmé, že naše výpočty nebyly přesné.“

Stejně jako při předchozí návštěvě v listopadu provezl novináře mezi různě poničenými reaktory autobus. V nejvíce exponovaném místě, v okolí bloku 3, je totiž průměrná dávka asi 1,5 milisievertů za hodinu – což je ale roční limit pro běžného člověka. Novinářům bylo proto umožněno vystoupit z autobusu pouze na patnáct minut, přičemž celá prohlídka trvala hodinu.

Ze všech šesti reaktorů byl největší pokrok zaznamenán na bloku 4, kde nyní stojí jeřáb a dělníci rozebírají poničené zdi.

Novináři měli také poprvé možnost vidět na vlastní oči mobilní pumpy umístěné na nákladních automobilech. Tato zařízení, která byla instalována asi tři měsíce po propuknutí jaderné krize, mají za úkol suplovat funkce zničeného chladícího a cirkulačního systému na reaktorech. Tři pumpy jsou v permanentním provozu a další tři jsou připraveny pro krizové situace. Všechny jsou umístěny na velkých nákladních automobilech, které parkují asi 35 metrů na úrovní mořské hladiny. Na konci ledna ale došlo k potrhání přívodních hadic mrazem a poté k několika únikům vody. Dělníci pak museli všechny vodovodní součásti obalit izolací.

Během návštěvy médií vládní Agentura pro jadernou bezpečnost a bezpečnost v průmyslu (NISA), prověřovala, zda vedení TEPCO postupovalo správně při zajišťování podmínek pro „studené odstavení“ (více o tom v Souvisejících článcích).

Související články: TEPCO splnila plán, na Fukušimě bylo dosaženo „podmínek pro studené odstavení“

Japonci poprvé pustí novináře na Fukušimu

Zdroj: Mainichi Daily News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..